Öğretmenlerde videokonferans ile ses hijyeni eğitiminin sese etkisi
Effect of vocal hygiene training via videoconference in teachers
- Tez No: 683795
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Öğretmenlerde Videokonferans ile Ses Hijyeni Eğitiminin Sese Etkisi Öğretmenlerde ses hastalıklarına sıkça rastlanabilmektedir. Sesin yoğun ve uygunsuz kullanımı bunun en sık sebeplerindendir. Çalışmamızın ilk amacı, bir grup öğretmende demografik bilgiler, mesleki bilgiler ve ses hijyeni alışkanlıkları bilgileri ışığında, öğretmenlerde öz değerlendirme sonrası ses için risk faktörlerini değerlendirmektir. Literatürde ses hijyeni farkındalığını arttırmanın, öğretmenlerde sese olumlu etkilerini destekleyen çeşitli çalışmalar mevcuttur (Bolbol ve ark., 2017; Pizolato ve ark., 2013; Porcaro ve ark., 2019; Roy ve ark., 2002; Sundram ve ark., 2019). İçinden geçtiğimiz Covid-19 pandemisi sürecinde Videokonferans ile eğitimlerin arttığını görmekteyiz. Bu çalışmada ikinci amacımız ise, videokonferans ile ses hijyeni eğitiminin, öğretmenlerdeki ses hijyeni alışkanlıklarında ve seslerindeki etkisini değerlendirmektir. Bunun ses alanında günümüzdeki tedavi yöntemlerini şekillendirmek açısından faydalı olacağına inanıyoruz. Türkiye'de çeşitli illerde 25-55 yaş aralığında olup ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde aktif öğretmenlik görevi yapan gönüllü 109 öğretmenden; demografik, mesleki, tıbbi bilgileri ve SHE-10 ve VSRS 'yi de içeren bir anket ile seslerinin öz değerlendirmesinin yapılması istenmiş, SHE-10 skoru 5'ten küçük ve VSRS sonucu 'normal' olan öğretmenler 'Normal Ses'li kabul edilmiştir. SHE-10 Skoru 5 ve 5'ten büyük ve VSRS 'Normal dışı' olan (hafif, orta, ileri) öğretmenler (N=52) 'Ses Hijyeni' grubunu oluşturmuş, videokonferans ile ses hijyeni eğitimine davet edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında 'Normal Ses' grubunda olmamak için risk faktörleri değerlendirilmiş; 'Kronik hastalık sahibi olmak' ve 'daha önce ses problemi yaşamış olmak' risk faktörü olarak izlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında 'Ses Hijyeni' grubundaki 52 öğretmen videokonferansa davet edilmiş, 3 kez tekrar edilen ses hijyeni eğitimi seansına toplamda sadece 18 öğretmen katılmıştır. Bu toplantıdan 1 ay sonra yapılan yeni bir anket ile ses ile ilgili semptomlar, ses davranışları, SHE-10 ve VSRS skorları tekrar değerlendirilmiştir. Videokonferans öncesi ve sonrası ses davranışları karşılaştırıldığında, 5 ses davranışında (sigara tüketiminden kaçınma, yeterince su içme, sağlıklı yiyecek tüketimi, ağır öğünlerden kaçınma, sık boğaz temizleme) olumlu değişme izlenmiş olmakla birlikte, SHE-10 ve VSRS skorlarında anlamlı bir fark izlenmemiştir. Videokonferans sonrası 'Ses Hijyeni' grubundan yalnızca 1 öğretmenin 'Normal Ses' kriterlerini sağlayabildiği gözlenmiştir. Daha fazla ve vidokonferans seanslarına katılmaya daha gönüllü katılımcılar ile yapılacak kontrollü çalışmaların, ses alanında günümüz tedavi yöntemlerini şekillendirmek için faydalı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Effect of Vocal Hygiene Training via Videoconference in Teachers Voice disorders are frequently seen among teachers. Intense and inappropriate use of the voice is the most frequent reason. The primary aim of this study is to evaluate the risk factors for self assessed 'not normal' voice in teachers, in the light of their demographic and vocational informations and voice hygiene behaviours. In the literature, studies supporting the positive effect of voice hygiene behaviours to the voice in teachers exist (Bolbol et al., 2017; Pizolato et al., 2013; Porcaro et al., 2019; Roy et al., 2002; Sundram et al., 2019). In the Covid-19 pandemic era that we pass through, it's being observed that teaching via videoconference is becoming widespread all around the world. Our second aim in this study is to evaluate the effect of voice hygiene training via videoconference on teachers' voice. We believe this will contribute in shaping today's therapy modalities in vocal training. One hundred nine teachers, working as primary, secondary or high school teacher actively in different cities in Turkey, between 25-55 years of age participated and self assessed their age by filling the survey including demographic, occupational and medical history data as well as VHI-10 ve VSRS. The teachers with VHI-10 score below 5 and VSRS score 'normal' were assumed to have 'Normal Voice'. The teachers with VHI-10 score 5 or above and VSRS 'Not Normal' (mild, moderate or severe) (N=52) were assigned to 'Voice Hygiene Group' and were invited to videoconference for a voice hygiene session. In the first phase of the study, risk factors for not being in 'Normal Voice' group for the teachers have been assessed. 'Having chronic disesase' and 'having experinenced voice problem before' have been found to be risk factors. In the second phase of the study, 52 teachers have been invited to online 'Voice Hygiene' videoconference session; only 18 teachers have attended in total of 3 attemps of sessions. Four weeks after the voice hygiene session, a new survey including voice symptoms, vocal behaviours, VHI-10 and VSRS. When vocal behaviours before and after the videoconference were compared, positive changes have been observed in 5 vocal behaviours including 'avoiding smoking', 'drinking enough water daily', 'eating healthy food', 'avoiding excessive meals' 'avoiding frequent throat clearing', however VHI-10 and VSRS scores have not showed a meaningful change. Only one teacher has progressed to 'normal voice' from 'Voice Hygiene Group'. We believe further controlled studies with more participants adherent to videoconference sessions will be needed in order to shape today's therapy modalities.