Üst düzey liglerde görev alan antrenör ve sporcularda geride kalan sendromu (Gaziantep ili örneği)
Survivor syndrome in coaches and athletes working in senior leagues (Gaziantep province example)
  1. Tez No: 683796
  2. Yazar: TUGAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Gaziantep ilinde üst düzey Futbol ve Basketbol liginde yer alan takımlardaki antrenör ve sporcuların geride kalan sendromuna maruz kalma durumları incelenerek, bu durumla başa çıkma yöntemleri ele alınacaktır. Materyal ve Metot: Bu araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evren ve örneklemini Gaziantep ilindeki (a) Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. ve (b) Gaziantep Basketbol Kulübü A.Ş. sporcuları ve antrenörlerinin tamamı oluşturmaktadır. Verilerinin toplanmasında iki bölümden oluşan ölçek kullanılmıştır. Birinci bölüm, Araştırmacı tarafından hazırlanmış sorulardan oluşan Kişisel Bilgiler Formudur. İkinci bölüm, Geride Kalan Sendromunu ölçmek için İslamoğlu ve Turgut (2003) tarafından 13 sorudan oluşturulan ölçek kullanılmıştır. İstatistiki olarak t testi ve anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The exposure of the trainers and athletes in the football and basketball super leagues in Gaziantep to the survivor syndrome will be examined and the methods of coping with this situation will be discussed. Material and Method: In this study, descriptive survey model was used. The research population and sample were collected from Gaziantep (a) Gaziantep Football Club A.S. and (b) Gaziantep Basketball Club A.S. all athletes and coaches. A two-part scale was used to collect data. The Personal Information Form and a scale consisting of 13 questions was used by Islamoglu and Turgut (2003) to measure the Left Behind Syndrome. Statistically t test and anova test were used.