Fonksiyonel baş itme testinde optotip süresinin sonuçlara etkisi
The effect of optotype time on results in functional head impulse test
  1. Tez No: 683799
  2. Yazar: GÜLÇİN HANÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA TOKGÖZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Vestibüler sistem, iç kulaktaki periferik vestibüler sistemden gelen afferent girdiye yanıt veren ve bu refleksleri oluşturan efferent sinir yollarını içerir. Çeşitli işlevlere hizmet eden karmaşık bir yapı ve sinir yolları kümesidir. VOR'un değerlendirildiği en temel testlerden biri, bireyin anlık telafi edici göz hareketlerinin incelendiği baş itme testidir. Fonsiyonel baş itme testi (fBİT) vestibüler sistemin fonksiyonel değerlendirmesini sağlayan yenilikçi yöntemlerden biridir. Bu çalışmanın amacı, fBİT ile yapılan farklı süreler ile verilen Landolt C optotipinin, vestibüler şikayeti olmayan 18-65 yaş arasındaki bireylerin doğru cevap ve toplam okuma yüzdesine olan etkisini belirlemektir. Yapılan KBB değerlendirmesi sonrasında tüm bireylere Fonksiyonel Baş İtme Testi uygulanmıştır (fBİT). Optotip süresindeki değişim ile yaş ve doğru cevap yüzdeleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Yaşın artmasıyla beraber tüm bireylerde; başın sağa ya da sola hareketi, tüm baş ivmeleri ve total okuma yüzdeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki gözlenmemiştir (p > 0.05). Baş hareketinin yönü fark etmeksizin her bir optotip süresi (40, 60, 80 ms) ve baş hareket ivmesi (4000, 5000, 6000 °/s²) kendi içinde karşılaştırıldığında; optotip süresi arttıkça farklı baş ivmelerinde elde edilen total okuma yüzdesi ve doğru cevap yüzdesi skorlarının arttığı, 60 ve 80 ms' deki skorların 40 ms' dekilerden daha yüksek olduğu gözlenmiştir (p < 0.05). 80 ms'de elde edilen total okuma yüzdesi ve doğru cevap yüzdesi skorlarının 60 ms'de elde edilenden yüksek olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür (p > 0.05). Çalışmamızın sonucunda fBİT'in klinik rutin kullanımı esnasında farklı optotip süresinin kullanılması, vestibüler şikayeti olan bireylerde tanı ve rehabilitasyon sürecine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The vestibular system contains the efferent nerve pathways in the inner ear that respond to afferent input from the peripheral vestibular system and generate these reflexes. It is a complex set of structures and neural pathways that serve a variety of functions. One of the most basic tests evaluating VOR is the head thrust test, in which the instant compensatory eye movements of the individual are examined. The functional head impulse test (fBIT) is one of the innovative methods that provide functional assessment of the vestibular system. The aim of this study is to determine the effect of the Landolt C optotype applied with fBIT at different durations on the correct answer and total reading percentage of individuals aged 18-65 who do not have vestibular complaints. After the ENT evaluation, the Functional Head Impulse Test (fBIT) was applied to all individuals. The relationship between the change in optotype duration and age and correct answer percentages was examined. With the increasing age in all individuals; there was no statistically significant relationship between head movement to the right or left, all head accelerations and total reading percentages (p> 0.05). Regardless of the direction of head movement, when each optotype duration (40, 60, 80 ms) and head movement acceleration (4000, 5000, 6000 ° / s²) are compared within itself; as the optotype duration increased, it was observed that the total reading percentage and correct response percentage scores increased at different head accelerations, and the scores in 60 and 80 ms were higher than those in 40 ms (p 0.05). As a result of our study, it is thought that the use of different optotype duration during clinical routine use of fBIT will contribute to the diagnosis and rehabilitation process in individuals with vestibular complaints.