Strategies for integration of renewable energy landscapes
Yenilenebilir enerji peyzajlarının entegrasyonu için stratejiler
- Tez No: 683800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERBAŞ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Artan popülasyon ve onun ihtiyaçları beşeri çevreyi oluşturmaktadır. Bu çevre nüfus artışının hızlanması ve kaynakların sınırlı olması sebebiyle olumsuz etkilenmeye başlamıştır. Bu etkilerin azaltılması, insan varlığının devamı, ve daha büyük krizlerin önüne geçmek için çözüm fikirleri üretilmeye başlanmıştır. Gelişen teknolojinin de etkisiyle birlikte gıda, enerji gibi ihtiyaçların temini kolaylaşmış olsa da dünyadaki kaynakların sınırlı olması ve planlı hareket edilmemesi halinde gıda, su ve enerji krizlerinin gerçekleşmesi söz konusudur. Bu krizlerin yanı sıra dünyada tahribata yol açan insan aktiviteleri için alternatif yollar ve bu aktivitelerin etkisini azaltmak için çözüm yolları üretilmesi gerekliliği doğmuştur. Yenilenebilir enerji de bu çözüm yollarından birisi olarak son zamanlarda gündemdedir. Yenilenebilir enerjinin artan uygulamaları sebebiyle, önceden peyzaj mimarlarının aktif olmadığı bu konuda aksiyon almaları gerekliliği doğmuştur. Çünkü bu tip enerji alanlarının kurulabilmesi için geniş ve açık arazilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden bu alanlar bazen el değmemiş bakir topraklar üzerine kurulurken, bazen de mevcut kullanımda olan arazilerin işlevi değiştirilerek ya da işlevi çoğaltılarak bu alanlara kurulmaktadırlar. İki durumun da peyzajda ve ekolojide etkilerinin görülmesi beklenmektedir. Bu kullanımların yönetimi, planlanması ve bu alanların entegrasyonunda peyzaj mimarlarının da dahil olması sosyal, çevresel ve teknolojik konuları ele alarak bunlara çözüm aranmasını sağlayacaktır. Çalışmanın amacı yenilenebilir enerji peyzajlarının entegrasyonları için mevcut tipolojilerinin tanımlanması ve bu tipolojiler ışığında peyzaj mimarları için üretilebilecek stratejilerin tartışılmasıdır. Tipolojilerin tespiti için öncelikle yenilenebilir enerji peyzajlarının teorik olarak irdelenmesi ve bu alanların peyzaj mimarlığı alanında incelenmeleri için tanımlanmaları yapılmıştır. Bunun sonucunda yeni bir doga tanımı olarak, teknoloji-insan-doğa arayüzünde bir alan kullanımı ve altyapı olarak ele alabilineceği sonucuna varılmıştır. Bir diğer deyişle peyzaj altyapısının yeni bir katmanı olarak ele alınabileceği ve bu tip peyzajların technoscape yani teknoloji peyzajları olarak teoride yerini bulabileceği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda literatürde yapılmış calışmalar incelendiğinde, diğer mesleklerin yanı sıra peyzaj mimarlarının da çalışmalar yapmaya ve konu hakkında mesleki bakış açısı geliştirmeye başladığı tespit edilmiştir. Planlama ve tasarım konularında çalışmalar yapılmış konu hakkında etkinliği artırılmaya başlamıştır. Bu tezde bu konu hakkındaki görevlerimizi ve bu peyzajlar için üretilmesi gereken stratejiler için bir yol haritası olabilecek mevcut yenilebilir enerji peyzajlarının tipolojileri incelenmiştir. İnceleme iki aşamalı yapılmıştır; birinci aşamada literatür taraması methodu kullanılarak yenilenebilir enerji peyzajlarının tanımlanması yapılmıştır, ikinci aşamada ise mevcut projelerin matrisi oluşturularak bunların sınıflandırılması üzerine çalışılmıştır. Bu bölümün sonunda ise literatür bulguları ile tipolojilerin çakıştırılması sonucunda çıkan bulgular ile birlikte stratejiler üzerine tartışma yapılmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen tipolojiler mevcut durumun anlaşılması ve peyzaj mimarları için stratejilerin tartışılmasına imkan vermiştir. İlk incelemeler sonucunda projelerde konuma bağlı olarak dikkat cekici bir karakter değişimi gözlenmiştir. Bu yüzden ilk sınıflandırma tipi olarak konum tercih edilmiştir. Konum olarak incelendiğinde yenilenebilir enerji birimleri kent içerisinde bir kent elemanı olarak bulundukları tespit edilmiştir. Bu bağlamda kent içerisinde tanımlandığı peyzaj daha çok mevcut kent örüntüsünün bir parçası olarak konumlanması üzerinedir. Kırsalda konumlanmış projelerde ise yenilenebilir peyzajların daha çok yerleşim yerine uzak alanlarda konumlanmış olmaları sebebiyle devasa alanları kapladığı ve entegrasyon çalışmaları konusunda zayıf kaldığı görülmüştür. Bu da bu bölgelerde konumlanmış projelerin yenilenebilir enerji peyzajlarının ilkel ornekleri olarak ele alınabilir olduğu görülmüştür. Kent çeperinde konumlandırılmış projelerde ise birçok alan kullanımının birleştirildiği ve entegrasyon çalışmalarının en çok uygulandığı tipoloji olmuştur. Bu nedenle ikinci araştırmada bu tipoloji üzerine yoğunlaşılmıştır. Birinci tipoloji çalışmasında elde edilen veriler yenilenebilir enerji peyzajlarının en önemli etkilerinden birinin alan kullanımı olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden ikinci tipoloji çalışmasında projeler alan kullanımı sınıflandırması yapılarak incelenmiştir. Bu bağlamda kent çeperinde çok fazla farklı doku gözlemlenmiştir. Bu nedenle kent çeperi projeleri uzerinden irdelenmiştir alan kullanımı tipolojileri. Elde edilen sonuclarda entegrasyon çalışmalarında dikkate alınmış olan noktalar: sosyal olarak kabul edilebilir, görsel etkisi mevcut peyzaja adapte edilmiş olması, ekolojik olarak etkisinin kabul edilebilir olmasıdır. Bu bağlamda yapılmış çalışmalar entegrasyon surecinde basarili olmuşlardır. Projelerde yenilenebilir enerji peyzajlarının planlanmasında halkın katılımı sağlanırken diğer bir yandan yenilenebilir enerji peyzaj gelişimi için sürdürülebilir altlığın oluşmasına katkı sağlamaktadır. Sosyal olarak entegre edilebilmiş olan yenilenebilir enerji peyzajları, doğa ile de entegre edilebilirse eğer gelecek için etkileri hakkında duyulan endişeleri büyük ölçüde azaltmış olurlar. Bu bağlamda doğa ve insan arayüzünün sağlanmasında görevli disiplinlerden biri olan peyzaj mimarlığı bu iki arabuluculuğu sağlamalı ve disiplinlerarası çalışmalarla technoscapelerin halk tarafından kabul edilmesinde etkin rol oynamalıdır. Diğer bir uygulama ise bölge halkının sahip olduğu yenilenebilir enerji çiftlikleridir. Bu çiftliklerin oluşumunda devletlerin ve belediyelerin çok büyük bir etkisi olmuştur. Yayınlanan yönetmelikler ve devletlerin teşvikleri sonucunda bölge halkının birlik olup bu tip çiftliklerin oluşumunda etkin olmaları sağlanmıştır. Bu sayede bölge halkının etkileşimi artmış ve yenilenebilir enerji peyzajları bir toplanma alanı tanımlar hale gelmiştir. Bu bağlamda kent çeperi yenilenebilir enerji peyzajlarında toplanma ve etkinlik alanı tasarım ve planlama çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Fakat bu peyzaj mimarının çok fazla karşılaştığı kent içi toplanma alanlarıyla aynı karakterde alanlar değildirler, bu sebeple bu alanların tasarımı ve planlanmasında kullanılacak methodlar ve stratejiler büyük farklılıklar göstermelidir. Sonuç olarak kent çeperi, kırsal kullanımlarının peyzaj mimarlığı disiplininin aktif konusu haline getirilmesi ve bu konuda stratejilerin belirlenmesi ve bir söylem oluşturulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yenilenebilir enerji peyzajlarının entegrasyonu için fiziksel planlamaları çok büyük önem taşımaktadır. Alan planlamanın konusu olan bu konuda peyzaj mimarları ve planlamacılar disiplinlerarası bir sekilde yenilenebilir enerji peyzajlarının planlamasını gelecek öngörüleri ile birlikte yapmaya başlamışlardır. Literatürde bu konuda çalışmalar yoğunlaşmıştır, ayrıca peyzaj mimarlığı eğitimlerinde de bu konuya yer verilmeye başlamıştır. Bu planlamada dikkat edilmesi gereken temel hususlar olarak ekolojik servisler, mevcut örüntü, alan kullanımı ve sosyal katılımdan bahsedilmiştir. Buna ek olarak decentralisation (yerelleşme) konseptiyle örtüşen şekilde bu peyzajların bölgesel olması ve bölgeye özgü planlanmaları gerekliliğinden bahsedilmiştir. Bu yüzden yapılacak her planlama için bir guide olsa bile bu alanın iyi okunup, analiz edilip çevre halkının da dahil olduğu bir proje yönetimi ile planlanmalıdırlar. Yeterli enerji üretimi için ihtiyac duyulan teknolojik aletlerin sayısı doğru orantılı şekilde arttığı için, bu alanlar büyümeye başlamaktadır. Popülasyonun artması ile birlikte büyük alan kullanımı değişikliklerinin sonucunda bu peyzajların görsel ve çevresel etkileri artmaktadır. Bu yüzden girişimciler ve belediyeler peyzaj mimarlarının da olduğu multidisipliner bir ekiple birlikte bu süreci yönetmesi ve yenilenebilir enerji peyzajlarının planlamasını bölgesel ve alana özgü yaparak entegre gelecek yenilenebilir enerji peyzajlarının üretimi için çalışmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Growing population has adversely affected the environment. Solution ideas have been proposed to reduce these effects, to continue human existence, and to prevent bigger crises. With the technological developments, it is easier to fulfil our needs such as food, water and energy. Due to the limited resources, we should consume with consideration of potential resource scarcities. For the continuation of humanity, it is vital to find alternative ways for living to reduce our impact on the planet. Renewable energy has emerged as a potential tool to achieve this goal. With the increasing popularity, renewable energy applications became a new field for landscape architects. The renewable energy plants require large open-fields. These fields are generally untouched lands or the lands that were used for different functions previously. Therefore, the establishment of such plants have impact on the ecology of the landscape. This brought the necessity of the involvement of landscape architects in management, planning and the integration of the plants for them to address social, environmental and technological issues that are caused by the establishment. This study aims to define the existing typologies for the integration of renewable energy landscapes and to discuss possible strategies for landscape architects in light of these typologies. Landscape architects have been working on this subject to develop a landscape architecture perspective. Studies focus on planning and design. In this thesis, it is aimed to provide a roadmap for the landscape architects when setting their strategies with the application. The examination was carried out in two stages; In the first stage, renewable energy landscapes were defined by reviewing the literature, and in the second stage, existing renewable energy projects were classified and provided with a matrix of the classification. At the end of this section, the strategies were discussed with the findings from the typology.