Kronik otitis media hastalarında video head impulse ve suppression head impulse testi
Video head impulse and suppression head impulse test in chronic otitis media patients
  1. Tez No: 723382
  2. Yazar: SAMİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kulak burun boğaz hastalıkları içerisinde en fazla görülen kulak hastalıklarından birisi olan kronik otitis media (KOM), kronik işitme kayıplarının en önemli sebeplerinden biridir KOM, orta kulak ve temporal kemiğin havalı boşluklarını kaplayan mukozanın 3 aydan uzun süren inflamasyonudur. KOM kokleada yapısal ve fonksiyonel hasarlara sebep olmaktadır. KOM sonucu oluşan enflamatuar mediatörler ve bakteri ürünleri, yuvarlak pencereden yolu ile labirentin içine ilerleyerek korti organına ve kokleadaki işitme ile ilgi yapılara hasarlar verebilmektedir Hastalarda anatomik yakınlığı sebebiyle vestibüler sistem yapılarının etkilenmesi sonucu baş dönmesi ve denge sorunlarıda görülmektedir. KOM hastalarında vestibüler etkilenimi ve hasarı değerlendirmek için videonistagmografi (VNG), kalorik test, vestibüler uyarılmış potansiyeller (VEMP) testleri kullanılmaktadır. Fakat bu testlerin klinik olarak uygulanmasında bazı zorluklar ve kısıtlılıklar mevcuttur. Vestibüler sistem fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılan video head impulse testi (VHIT) kullanım kolaylığı ve vestibüler sistem hakkında verdiği önemli bilgilerden dolayı son yıllarda giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. VHIT testi vestibüler sistemde yer alan üç semisirküler kanal (SSK)'ın fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılır. VHIT testi orta kulak patolojilerinden etkilenmediği için KOM hasta grubunda kullanım konusunda diğer testler gibi sınırlılıkları yoktur. Çalışamızda KOM hastalarında VHIT ve SHIMP sonuçlarını değerlendirmeyi ve denge bozuklukları arasındaki korelasyonu araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda, beklediğimiz gibi hasta grubundaki olguların sağ ve sol kulak hava yolu 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz, 4000 Hz, 6000 Hz ve 8000 Hz değerleri kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (sırasıyla; p=0,001; p=0,001; p=0,001; p=0,001; p=0,001; p=0,001; p=0,001; p0,05). Hastaların Sol Lateral Gain ölçüm değerleri ortalaması 0,86±0,06, Sağ Lateral Gain ölçüm değerleri ortalaması ise 0,89±0,06 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic otitis media (KOM), one of the most common ear diseases among otolaryngological diseases, is one of the most important causes of chronic hearing loss. KOM is the inflammation of the mucosa covering the air spaces of the middle ear and temporal bone for more than 3 months. KOM causes structural and functional damage in the cochlea. Inflammatory mediators and bacterial products formed as a result of KOM may cause damage to the organ of Corti and hearing-related structures in the cochlea by advancing into the labyrinth through the round window. Dizziness and balance problems are also seen in patients as a result of the vestibular system structures being affected due to its anatomical proximity. Videonystagmography (VNG), caloric test, vestibular evoked potentials (VEMP) tests are used to evaluate vestibular involvement and damage in KOM patients. However, there are some difficulties and limitations in the clinical application of these tests. The video head impulse test (VHIT), which is used to evaluate the vestibular system functions, has been increasingly used in recent years due to its ease of use and the important information it provides about the vestibular system. The VHIT test is used to evaluate the functions of the three semicircular canals (SSK) in the vestibular system. Since the VHIT test is not affected by middle ear pathologies, it is not limited to use in the KOM patient group like other tests. In our study, we aimed to evaluate the results of VHIT and SHIMP in KOM patients and to investigate the correlation between balance disorders. In our study, as we expected, the values of the right and left ear airway 250 Hz, 500 Hz, 1000 Hz, 2000 Hz, 4000 Hz, 6000 Hz and 8000 Hz of the patients in the patient group were found to be statistically significantly higher than those in the control group (respectively; p=0.001; p=0.001; p=0.001; p=0.001; p=0.001; p=0.001; p=0.001; p0.05). The mean values of Left Lateral Gain measurements of the patients were found to be 0.86±0.06, and the mean values of Right Lateral Gain measurements were found to be 0.89±0.06.