Normal işitenlerde işitsel efferent yolun değerlendirilmesi
Evaluation of the auditory efferent pathway in normal hearing people
- Tez No: 683803
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL ANADOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İşitme sistemi, kulağa verilen akustik sinyallerin kortekse iletilmesinden sorumlu afferent yol ve beyin sapından kokleaya uzanan efferent yolları içeren karmaşık bir sistemdir. İç kulağın sunulan uyarana karşı cevabı, orta kulaktaki stapes kası ve olivokoklear efferent sistemler tarafından düzenlenir. Medial olivokoklear refleks koklear amplifikatörün kazancını azaltarak, stapedial kas refleksi ise orta kulağın empedansını arttırarak iç tüy hücrelerinin sese bağlı uyarılmasını azaltır. Her iki refleks de kokleayı zararlı seslerden korur. Efferent işitme sisteminin bütünüyle değerlendirilmesinin amaçlandığı çalışmamızda, normal işiten 50 genç erişkin bireyde efferent işitme sisteminin iki refleksi olan medial olivokoklear refleks ve stapedial kas reflekslerinin değerlendirilmesi için TEOAE'nin kontralateral supresyonu ve akustik refleks latans testi kullanılmıştır. Ayrıca ülkemizde normatif değerleri bulunmayan ipsilateral akustik refleks latans testine ait normatif değerler oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda kontralateral supresyon ve akustik refleks latans testleri için cinsiyete ve kulaklara ait normal değerler bulunmuştur. Her iki testte de cinsiyet ve kulaklar arası farklılık gözlenmemiştir. ARL testinde frekans arttıkça latanslarda uzama görülürken, kontralateral supresyon testinde genellikle frekans arttıkça supresyon miktarlarında azalma görülmüştür. Her iki test için değerler kullanılan uyaran özelliklerine ve test prosedürlerine göre değiştiği için her kliniğin kendi normal değerlerini belirlemesi hasta sonuçlarını yorumlarken daha doğru bilgiler edinilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The auditory system is a complex system that includes the afferent pathway responsible for transmitting acoustic signals to the ear to the cortex, and efferent pathways extending from the brainstem to the cochlea. The inner ear's response to the presented stimulus is regulated by the stapes muscle in the middle ear and the olivochlear efferent systems. The medial olivocochlear reflex decreases the gain of the cochlear amplifier and the stapedial muscle reflex increases the impedance of the middle ear, reducing the stimulation of the inner hair cells due to sound. Both reflexes protect the cochlea from high intensity sounds. In our study, we aimed to evaluate the efferent hearing system completely. The contralateral suppression of TEOAE and acoustic reflex latency test were used to evaluate the medial olivocochlear reflex and stapedial muscle reflexes, which are two reflexes of the efferent hearing system, in 50 young adults with normal hearing. In addition, normative values were established for the ipsilateral acoustic reflex latency test, which does not have normative values in our country. As a result of the study, normal values for gender and ears were found for contralateral suppression and acoustic reflex latency tests. No difference was observed between gender and ears in both tests. In the acoustic reflex latency test, as the frequency increased, the latencies increased, whereas in the contralateral suppression test, generally, as the frequency increased, the amount of suppression decreased. Since the values for both tests vary according to the stimulus properties and test procedures used, each clinic's determination of its own normal values will provide more accurate information when interpreting the patient results.