Unilateral, bilateral, bimodal koklear implantlı çocuklarda müzikal duygulanım, dil gelişimi ve duygu tanımanın değerlendirilmesi
Evaluation of musical attitude, language development and emotion recognition in children with unilateral, bilateral, bimodal cochlear implants
  1. Tez No: 815863
  2. Yazar: DİLARA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR EMBİYE ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Koklear implantasyon, teknolojideki ilerlemeler ve daha geniş bir hasta grubunda faydalarının giderek daha iyi anlaşılması sebebiyle sensörinöral işitme kaybı olan bireylerde daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Bu gelişmeler sonrasında implant kullanıcıları konuşmayı tanıma, üretim ve dil gelişiminde dikkat çekici ilerlemeler göstermiştir. Bu çalışmada unilateral, bilateral, bimodal koklear implant kullanıcılarında ve normal işitenlerde müzikal duygulanım, dil gelişimi, duygu tanıma değerlendirilmiştir. Müzikal duygulanım ile dil gelişimi arasındaki ilişki ve duygu tanıma ile müzikal duygulanım arasındaki ilişki karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda, 6 yaş 0 ay -8 yaş 11 ay arası 80 (40 kız, 40 erkek) çocuk dâhil edilmiştir. Çalışma grubu unilateral koklear implantlı 20 çocuk (10 kız, 10 erkek), bilateral koklear implatlı 20 çocuk (10 kız, 10 erkek), bimodal koklear implantlı 20 çocuk (10 kız, 10 erkek); kontrol grubu normal işiten 20 çocuktan (10 kız, 10 erkek) oluşmaktadır. Tüm katılımcılara dil gelişimlerini değerlendirmek amacıyla“Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi (TODİL)”, duygu tanımayı değerlendirmek için“Duyguları Tanıma Testi”ve müzikal duygulanımı değerlendirmek amacıyla Evaluation of Mode & Tempo in happy and sad excerpts Test/ Montreal Emotion Identification (MEI) Test uygulanmıştır. Değerlendirme kriterlerinde TODİL için tüm alt testlerin indeks ve bileşke performans puanları; Duyguları Tanıma Testi için tüm maddelerin puanları, MEİ için tüm koşullarda doğruluk yüzdesi belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Kİ'li çocukların müziğin perde ve sprektral özelliklerini algılamada normal işiten çocuklara göre zorluk çektikleri görülmüştür. Bimodal Kİ'li çocuklar müzik algısında bir avantaja sahiptirler. Kİ'li çocuklar tarafından mutlu melodiler üzgün melodilere kıyasla daha kolay ayırt edilebilmektedirler. Tüm katılımcıların mutlu melodilerde doğruluk oranı üzgün melodilere kıyasla daha yüksek elde edilmiştir. Kİ kullanan çocukların yüz ifadelerinden duyguları ayırt edebildiklerini yani görsel ipuçlarını kullanarak duyguları anlamada ve ayırt etmekte sorun yaşamadığı ancak müzik devreye girdiği zaman müzikal duygulanımda zorluk çektikleri gözlemlenmiştir. Bu sonuç Kİ kullanan çocukların duyguları tanımlamada genel bir eksikliklerinin olmadığını, işitsel açıdan duyguları tanımlamakta güçlük çektiklerini göstermektedir. Bileşke performans puanı arasında ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cochlear implantation is a more preferred method for individuals with sensorineural hearing loss due to advances in technology and an increasing understanding of its benefits in a wider patient group. After these developments, implant users have shown remarkable progress in speech recognition, production and language development. In this study, musical affect, language development, and emotion recognition were evaluated in unilateral, bilateral, bimodal cochlear implant users and in normal hearing patients. The relationship between musical affect and language development and the relationship between emotion recognition and musical affect were compared. In our study, 80 (40 girls, 40 boys) children aged 6 years 0 months -8 years 11 months were included. The study group consisted of 20 children (10 girls, 10 boys) with unilateral cochlear implants, 20 children (10 girls, 10 boys) with bilateral cochlear implants, 20 children (10 girls, 10 boys) with bimodal cochlear implants; The control group consists of 20 children (10 girls, 10 boys) with normal hearing.“Turkish School Age Language Development Test (TODİL)”to evaluate language development of all participants,“Emotions Recognition Test”to evaluate emotion recognition, and Evaluation of Mode & Tempo in happy and sad excerpts Test/ Montreal Emotion Identification (MEI) to evaluate musical affect. The test has been applied. Index and resultant performance scores of all subtests for TODİL in the evaluation criteria; The scores of all items were determined for the Emotion Recognition Test and the percentage of accuracy in all conditions for MEI. As a result of the study, it was observed that children with CI had difficulties in perceiving the pitch and spectral characteristics of music compared to children with normal hearing. Children with bimodal CI have an advantage in music perception. Happy melodies can be distinguished more easily than sad melodies by children with CI. The accuracy rate of all participants in happy melodies was higher than in sad melodies. It has been observed that children using CI can distinguish emotions from facial expressions, that is, they do not have problems in understanding and distinguishing emotions by using visual cues, but they have difficulty in musical affect when music is activated. This result shows that children using CI do not have a general deficiency in describing emotions, and they have difficulty in describing emotions in auditory terms. A correlation was found between the resultant performance score.