0-6 yaş normal işiten ve koklear implantlı çocukların işitsel uyarılmış kortikal potansiyeller ile değerlendirilmesi
Assesment of auditory evoked cortical potentials in normal hearing and cochlear implanted childeren between 0 and 6 age
- Tez No: 386515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İşitsel uyarılmış kortikal potansiyeller (İUKP), işitsel sinir sistemi hakkında ayrıntılı bilgi veren, girişimsel olmayan objektif bir testtir. Araştırmalar, merkezi sinir sisteminin gelişimi süresince, işitsel sistemin akustik uyaranlarla etkileşim süresinin İUKP dalga latanslarını etkilediğini, özellikle P1 dalgasının işitsel yoksunluğun ve nöral maturasyonun değerlendirilmesinde kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada normal işiten çocukların P1 dalga latanslarının belirlenerek yaşa bağlı latans değişiminin ve normal latans aralığının ortaya konması, koklear implantlı çocukların implantasyon sonrasındaki P1 dalga latans değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 0-6 yaş arası 6 aylık dönemler halinde 12 gruptan oluşan 60 normal işiten ve aynı yaş aralığındaki 16 koklear implantlı İUKP ile değerlendirildi. 55, 65, 75 dB SPL şiddetindeki“m”,“t”,“g”fonemleri uyaran olarak kullanıldı. Normal işitenlerin bir kez, koklear implanlıların ise implantasyon gerçekleştikten sonra dış parçanın takıldığı gün, 1. ay, 3. ay ve 6. ayda İUKP'leri kaydedilerek P1 dalga latanslarındaki değişim incelendi.
Özet (Çeviri)
Auditory evoked cortical potentials (CAEP) is a non-invasive objective test, providing detailed information about the auditory nervous system. In the study the CAEP's 60 individuals with normal hearing, in 12 different groups, all ages between 0-6 years and 16 individuals with cochlear implants at the same age range have been evaluated periodically every 6 months. As stimulus was used an intensity of 55, 65, 75 dB SPL, produced from“m”,“t”,“g”phonemes. CAEP's for normal hearing individuals have been recorded only once, whereas the cochlear implanted individuals recording have been on the day the implant was inserted, the following 1st month, the 3rd month and the 6th month changes in the P1 wave latencies were examined.