Meslek yüksekokulu öğrencilerinde uyku hakkında işlevsel olmayan inanç ve tutumların incelenmesi
Investigation of dysfunctional beliefs and attitudes about sleep in vocational school students
- Tez No: 683808
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KIZILCI ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışma, meslek yüksekokulu öğrencilerinin uyku hakkında işlevsel olmayan inanç ve tutumlarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan çalışmanın örneklemini, özel bir meslek yüksekokulunun 445 kadın ve 123 erkek olmak üzere 568 öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Sosyodemografik özellikler ve Öğrencilerin Öğrenim Özellikleri Bilgi Formu ve Uyku Hakkında İşlevsel Olmayan İnanç ve Tutumlar ölçeği (Dysfunctional Beliefs and Attitudes About Sleep, DBAS-16) ile toplanmış, ANOVA testi, t testi ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada; öğrencilerin yaş, kaldığı yer, çalışma durumları, program türü ve öğretim türüne göre DBAS toplam puanları ve alt ölçek puanlarında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted with the aim of examining the dysfunctional beliefs and attitudes of vocational school students about sleep. The sample of the descriptive study consisted of 568 students, 445 women and 123 men, from a private vocational school. The data of the study were collected with the Sociodemographic Characteristics and Students' Learning Characteristics Information Form and the Dysfunctional Beliefs and Attitudes About Sleep scale (DBAS-16), and evaluated with the ANOVA test, t test and correlation analysis. In the study; It was determined that there was no significant difference in DBAS total scores and subscale scores according to the students' age, place of residence, employment status, program type and teaching type (p>0.05).