Factors affecting the adherence to dietary recommendations of children aged 2 to 5 years who applied to a private child health and diseases clinic in İzmir
İzmir'de özel bir çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniği'ne başvuran 2-5 yaş grubu çocukların beslenme durumunu etkileyen faktörler
  1. Tez No: 683809
  2. Yazar: RAKEL RİTAL ALALUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, 2-5 yaş grubundaki çocukların beslenme önerilerine uyumluluklarını etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Besin Tüketim Sıklığı Anketi, Veri Toplama Formu ve Ebeveyn Yemek Zamanı Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Referans olarak, Türkiye Beslenme Rehberi kullanılmıştır. Tüm besin gruplarının yanında 'toplam diyet önerilerine olan uyumluluk' analiz edilmiştir. Toplam diyet önerilerine uyum açısından, 132 çocuktan %47,7'si zayıf uyum, % 49,2' si iyi uyum ve % 3,0'ü aşırı alım grubunda sınıflandırılmıştır. Beslenme önerilerine iyi uyan çocuklar daha yüksek Beden Kütle İndeksi'ne sahipken, uyumu zayıf olan çocuklar düşük kilolu bulunmuştur (p = 0,037). Büyük kardeşi olan çocuklar (p = 0,047) ve ekran önünde yeme sıklığı daha az olan çocuklar (p = 0,005) anlamlı derecede iyi uyuma sahiptir. Beslenme önerilerine uyumu iyi olan çocukların ebeveynlerinde çocuk doktorundan alınan bilgileri yararlı bulma (p = 0,042) ve“günlük meyve ve sebze seçenekleri”oranı daha yüksektir (p = 0,046).“Ödül kullanımı”(p = 0.008) ve“özel yemekler”(p = 0.018) uyum düzeyi düşük gruptaki çocukların ebeveynlerinde daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışma; bazı karakteristik ve ailesel özelliklerin, bebek beslenmesinin, kullanılan bilgi kaynaklarının ve çocuk besleme davranışlarının çocuğun verilen beslenme önerilerine uygunluğunu etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ışığında, bakım verenler bu uygulamalar hakkında sağlık hizmeti verenler tarafından eğitilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the factors affecting adherences to dietary recommendations of 2 to 5 years old children. Food Frequency Questionnaire, Data Collection Form and Parent Mealtime Action Scale were used. Turkey Dietary Guidelines was used as a reference. Adherences to recommendations for each food group along with 'total dietary recommendations' were analyzed. Of the 132 children, 47.7 % were in poor adherence, 49.2% in good adherence and 3.0 % in excessive intake group. Children with good adherence to dietary recommendations had higher BMI while children with poor adherence were underweight (p=0.037). Children with older sibling (p=0.047) and children having less frequency of eating in front of the screen (p=0.005) had good adherence. Proportion of finding the information obtained from pediatrician as useful (p=0.042) and“daily fruit and vegetable availability”was higher (p=0.046) in parents of children having good adherence.“Use of rewards”(p=0.008) and“special meals”( p=0.018) was found to be higher for parents of children in poor adherence group. As a conclusion, this study shows that some of the child and familial characteristics, infant nutrition, information sources and child feeding practices have an impact on adherence to dietary recommendations. In consideration of this study, caregivers should be educated by the health care providers about these practices.