5-fluorourasil'in HCT-116 (P53+/+ ve P53-/-) kolon kanseri hücrelerinin proliferasyonu üzerindeki etki mekanizmasında sirtüin 5, P53 ve FOXO3A proteinlerinin rolü
The role of sirt5, p53, FOXO3A proteins on the effect mechanism of 5-fu on HCT-116 (P53+/+ ve P53-/-) colon cancer cells proliferation
- Tez No: 683811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kolon kanseri ile ilgili son yıllarda yeni tedavi seçenekleri bulunmasına rağmen, kemoterapiye karşı duyarlılık azalmakta ve nüks artmaktadır. Bu nedenle kolon kanseri ile ilgili yeni biyobelirteçlerin tanımlanması ve klinik özelliklerinin belirlenmesi, yeni tedavi yaklaşımları geliştirilmesi açısından önemlidir. Çalışmamızda HCT-116 p53+/+ ve HCT-116 p53-/- kolon kanseri hücrelerinde, 5-FU, SIRT5 modülatörleri (Suramin ve RSV) ve p53 modülatörünün (Nutlin3a), SIRT5, p53, FOXO3a ve Bim proteinlerinin ekspresyonları üzerindeki etkileri ve bu modülatörlerin, HCT-116 hücrelerinin, 5-FU'ya olan duyarlılıkları üzerindeki etkileri araştırıldı. SIRT5 ve p53 modülatörlerinin, kolon kanseri hücrelerinin, 5-FU'ya olan duyarlılıklarını, HCT-116 p53 +/+ hücrelerinde, HCT-116 p53 -/- hücrelerine göre daha fazla artırdıkları saptanmıştır. 5-FU'nun, her iki hücre serisinde de, SIRT5 ve FOXO3a ekspresyonlarını anlamlı olarak azalttığı belirlenmiştir. Suramin, HCT-116 p53 -/- hücrelerinde SIRT5 protein ekspresyonunu anlamlı olarak azaltırken, HCT-116 p53 +/+ hücrelerinde p53 ve Bim protein ekspresyonlarını artırmıştır. RSV'nin, HCT-116 -/- hücrelerinde FOXO3a protein ekspresyonunu azalttığı saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar göstermiştir ki, RSV, Suramin ve Nutlin3a, 5-FU ile birlikte, kolon kanseri tedavisinde, kemoterapiye karşı duyarlılığın artmasında, yeni tedavi yaklaşımı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Despite new treatment development has been presented for colon cancer in recent decades, insensivity to chemotherapy and recurrence has been increased. Accordingly, new biomarkers of colon cancer is defined and their clinic properties is known because of its important to new treatment approach. In our study, the effects of 5-FU, SIRT5 modulators (Suramin and RSV) and p53 modulator (Nutlin3a) on the expression of SIRT5, p53, FOXO3a and Bim proteins in HCT-116 p53 +/+ and HCT-116 p53 -/- colon cancer cells, and the effects of these modulators on the sensitivity of cells to 5-FU were investigated. SIRT5 and p53 modulators were found to increase the sensitivity of colon cancer cells to 5-FU more in HCT-116 p53 +/+ cells than in HCT-116 p53 - /- cells. It was determined that 5-FU significantly decreased SIRT5 and FOXO3a protein expressions in both cell lines. Suramin significantly decreased SIRT5 protein expression in HCT-116 p53 -/- cells, while increasing p53 and Bim protein expressions in HCT-116 p53 +/+ cells. It has been found that RSV reduces the protein expression of FOXO3a in HCT-116 -/- cells. The results obtained from this study showed that it is thought that RSV, Suramin and Nutlin3a 5-FU can be used as a new treatment approach in the treatment of colon cancer in increasing sensitivity to chemotherapy.