Histological and histomorphometric evaluation of the effects of bone morphogenetic protein 2 (BMP 2) and metformin on bone formation in critical size defect models
Kritik boyutlu defekt modellerinde kemik morfogenetik protein 2 (BMP 2) ve metforminin kemik oluşumuna etkilerinin histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 683810
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı diyabetik olmayan hastalarda artmış kemik iyileşmesi elde etmek için metformin uygulama olasılığını değerlendirmektir. Metforminin, osteoblast farklılaşmasında etkili bir büyüme faktörü olan kemik morfogenetik protein 2 (BMP 2) salınımını arttırdığı belirtilmektedir. İnsan rekombinant BMP 2 (rhBMP 2) emilebilir kolajen süngerlerle uygulanabilmektedir. Bu çalışmada rhBMP 2 implantasyonunun osteojenik etkileri, metformin uygulamasınınkiyle karşılaştırıldı. rhBMP 2 taşıyıcı ve iskelet olarak jelatin süngerler kullanıldı. Kırk iki Sprague Dawley sıçanı rastgele altı gruba ayrıldı ve her bir sıçanın paryetal kemiğinde 5 mm lik bir kalvaryum defekti oluşturuldu. 1. Grupta defekt bölgesi boş bırakıldı. 2. Grupta defekt bölgesine jelatin sünger implante edildi. 3. Grupta defekt bölgesine 2.15 μg rhBMP 2 içeren jelatin sünger implante edildi. 4. Grupta operasyon sonrası 14 gün boyunca sistemik metformin hidroklorid (HCl) (255 mg/kg) uygulandı ve defekt boş bırakıldı. 5 Grupta defektin içerisine jelatin sünger implante edildi ve operasyon sonrası 14 gün boyunca sistemik metformin HCl uygulandı. 6. Grupta 2.15 μg rhBMP 2 emdirilmiş jelatin sünger defekt içerisine yerleştirildi ve operasyondan sonra 14 gün süreyle sistemik metformin HCl (255 mg/kg) uygulandı. Tüm sıçanlar 28. günde sakrifiye edildi. Kalvarya kemikleri histolojik ve histomorfometrik yöntemlerle değerlendirildi. Tüm gruplarda sıçanların ortalama ağırlığı 28 gün sonra arttı. Yabancı cisim reaksiyonu, nekroz veya enfeksiyon gözlenmedi. İyileşme periyodu sırasında yeni kemik oluşumu tüm gruplarda fibrozise göre avantaj sağlamıştır, ancak hiçbir ikili karşılaştırmada ortalama yeni kemik yüzdesi istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, metforminin, osteogenezisi benzer çalışmalarda belirtildiği kadar etkili şekilde desteklemediğini, ancak kombine tedavi grubunda (6. Grup) en yüksek seviyelerde yeni kemik oluşumu gözlendiği için BMP 2 ile arasında bir ilişkinin mümkün olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the possibility of metformin adminstration to achieve increased bone healing in non diabetic patients. It was stated that metformin increases the release of bone morphogenetic protein 2 (BMP 2), a growth factor which is effective in osteoblast differentiation. Recombinant human BMP 2 (rhBMP 2) can be applied with absorbable collagen sponges. In this study osteogenic effects of rhBMP 2 implantation to that of metformin adminstration were compared. Gelatin sponges were used as rhBMP 2 carriers and scaffolds. Forty two Sprague Dawley rats were randomly divided into six groups and a 5 mm calvarium defect was created in the parietal bone of each rat. The defect site was left empty in Group 1. Gelatin sponge was implanted on the defect site in Group 2. Gelatin sponge containing 2.15 μg rhBMP 2 was implanted into the defect site in Group 3. Systemic metformin hydrochloryde (HCl) (255 mg/kg) was administered after the operation once daily for 14 days and the defect was left empty in Group 4. Gelatin sponge was implanted into the defect and systemic metformin HCl was administered after the operation once daily for 14 days in Group 5. 2.15 μg of rhBMP 2 impregnated gelatin sponge was implanted into the defect and systemic metformin HCl (255mg/ kg) was administered after the operation once daily for 14 days in Group 6. All rats were sacrificed on day 28. Calvarial bones were evaluated via histological and histomorphometric methods. The average weight of the rats increased after 28 days in all groups. No foreign body reaction, necrosis or inflammation were observed. During healing period new bone formation gained advantage over fibrosis in all groups, however no pairwise comparisons were statistically significant in terms of mean new bone percentage. The results of this study showed that metformin does not promote osteogenesis as effective as stated in similar studies, yet a relationship between BMP2 and metformin could be possible as the combined theraphy group (Group 6) portrayed the highest levels of new bone formation.