Türkiye'de fındık piyasasında değer zinciri analizi Ordu ili örneği
Value chain analysis in the hazelnut market in Turkey the case of Ordu province
- Tez No: 683824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PEYMAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Türkiye ve dünya genelinde fındık üretimi ve tüketimi, fındık ihracatı verileri incelenmiş, fındık piyasasının yapısı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca çalışmada değer zinciri analizi ve analizin aşamaları açıklanmış, tarımsal ürün piyasalarında daha önceden yapılmış olan değer zinciri analizleri hakkında yapılmış literatür taraması özetlenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Ordu ilinde fındık piyasasına ilişkin bilgiler ve veriler yer almaktadır. Çalışmanın ampirik analiz aşamasında literatürde tarımsal ürünlerin değer ve tedarik zincirlerinin etkinliğinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilecek fiyat iletim mekanizması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) fındık üretici ve tüketici fiyatları verileri ile analiz edilmiştir. Analiz yöntemi olarak Engle-Granger iki aşamalı eş bütünleşme ve hata düzeltme modeli kullanılmıştır. Fındık değer zincirinde perakendecilerin tüketicilerin aleyhine olarak karını artırdığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, hazelnut production, consumption in Turkey, around the world, hazelnut export data were examined, information about the structure of the hazelnut market was given. In addition, in the study, the value chain analysis, the stages of the analysis were explained, and the literature review on previous value chain analyzes in agricultural product markets was summarized. There is information, data about the hazelnut market in Ordu. In the empirical analysis phase of the study, the price transmission mechanism, which can be considered as an indicator of the efficiency of the value, supply chains of agricultural products in the literature, was analyzed with the hazelnut producer and consumer prices data of the Turkish Statistical Institute (TUIK). Engle-Granger two-stage cointegration, error correction model was used as the analysis method. In the hazelnut value chain, it can be concluded that retailers increase their profits at the expense of consumers.