Lavanta (Lavandula spp.) bitkisi distilasyon atıklarının mısır bitkisi gelişim özellikleri ve besin elementi içeriklerine etkisi
Effect of lavender (Lavandula spp.) plant distillation wastes on corn plant growth characteristics and nutrient
- Tez No: 683825
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; son yıllarda ülkemizde ekim alanları giderek artan lavanta (Lavandula spp.) bitkisi distilasyon atıklarının (LDA) sap, saman, kompost ve biyokömürleştirilmiş halleri serada saksı topraklarına uygulanmıştır. Uygulamaların yetiştirilen mısır bitkisi gelişim özelliklerine (bitki boyu, bitki çapı, yaprak sayısı, gövde kuru ağırlığı, gövde yaş ağırlığı, gövde kuru madde oranı, kök kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök kuru madde oranı, kök/gövde oranı), yaprakların makro-mikro besin (azot (N), fosfor (P), potasyum (K), sodyum (Na), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), demir (Fe), bakır (Cu), çinko (Zn), mangan (Mn)] içeriklerine, silajlık bitki verimlerine ve yaprakların protein içeriklerine etkileri araştırılmıştır. LDA uygulamalarının topraklarda alınabilir makro-mikro (P, K, Na, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn) element içerikleri ve bazı toprak biyolojik-biyokimyasal özellikleri [mezofil aerobik mikroorganizma sayıları (MOS), katalaz ve üreaz enzim aktiviteleri, amonyum (NH4), nitrat (NO3)] analizleri yapılmış, elde edilen sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştırılarak istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; In recent years, lavender (Lavandula spp.) plant distillation wastes (LDW), whose cultivation areas have been increasing in our country, have been applied to the potted soil in the greenhouse. Growth characteristics of corn plants grown (plant height, plant diameter, number of leaves, stem dry weight, stem fresh weight, stem dry matter ratio, root dry weight, root fresh weight, root dry matter ratio, root/stem ratio) of the applications, macro-micronutrients of leaves [nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K), sodium (Na), calcium (Ca), magnesium (Mg), iron (Fe), copper (Cu), zinc (Zn) ), manganese (Mn)] contents, silage plant yields and protein contents of leaves were investigated. The macro-micro (P, K, Na, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn) element contents and some soil biological-biochemical properties [mesophyll aerobic microorganism numbers (AMN), catalase and urease enzyme activities, ammonium (NH4), nitrate (NO3)] analyzes were made, the results obtained were compared with the control group and statistical evaluations were made.