Exact distribution of age of information (AOI) and peak aoi in single-source and multi-source status update systems
Tek kaynaklı ve çok kaynaklı durum güncelleme sistemlerinde bilgi yaşı ve zirve bilgi yaşının kesin dağılımı
- Tez No: 683834
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, tek kuyruklu ve kuyruksuz tek kaynaklı durum güncellemesi sisteminin kuyruk modelini çeşitli kuyruk yönetimi yöntemleri altında çalıştık. Ayrıca, olasılıksal boşaltmalı ve kuyruksuz durum güncellemesi sisteminin çoklu kaynaklı kuyruk modelini de çalıştık. Tekli ve çoklu kaynaklı kuyruk modellerinin ikisi için de, AoI ve PAoI süreçlerinin kesin dağılımlarını elde ettik. Bu amaçla, Markov Akışkan Kuyrukları modelini her iki model için de önerdik ve kesin dağılımları bu model aracılığıyla elde ettik. Önerilen modelle elde edilen sayısal çözüm bize kesin dağılımları matris üstel formda elde etmemizi sağladı ve bu form sayesinde yüksek mertebedeki momentleri ve birikimli dağılımları kolayca hesaplayabildik. Önerdiğimiz yöntemlerin başarısını çeşitli alt durumlar için simülasyonlarla ve literatürde şu ana kadar bulunan sonuçlarla doğruladık. Sayısal sonuçları durum güncellemesi yapan sistemlerin konfigürasyonu ve operasyonu için mühendislik içgörüsü sağlamak için sunduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first study bufferless and single-buffer single-source queueing models of a status update system with various accompanying buffer management schemes. Next, we study the bufferless multi-source queueing model of a status-update system with probabilistic preemption. For both single-source and multi-source queueing models, we obtain the exact distributions of the associated Age of Information (AoI) and Peak Age of Information (PAoI) processes. For this purpose, we propose a Markov Fluid Queue (MFQ) model for both scenarios out of which the exact AoI distributions are derived. The numerical solution obtained from the proposed model provides the distributional expressions in matrix-exponential form out of which one can easily obtain their high order moments. We validate the accuracy of our proposed algorithm by comparing our results with simulations and also existing results in the literature in certain sub-cases. Numerical results are presented to provide engineering insight on how state update systems need to be configured and operated.