Okul öncesi dönem çocuklarının ekolojik ayak izi farkındalıkları ile anne baba ve öğretmenlerinin doğaya bağlılıklarının incelenmesi
The investigation of preschoolers' awareness of ecological footprint and parental connection to nature
- Tez No: 683835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AKŞİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi eğitime devam eden çocukların ekolojik ayak izi farkındalıkları ile anne baba ve öğretmenlerinin doğaya bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Edirne il merkezinde bulunan, 8 okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocuklar, aileleri ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 27 öğretmen, yaşları 60-72 ay arasında değişen 256 çocuk (137 kız, 119 erkek) ve anne babaları katılmıştır. Araştırmada Güngör ve Cevher Kalburan (2018) tarafından geliştirilen Ekolojik Ayak İzi Farkındalık Ölçeği, Mayer ve Frantz (2004) tarafından geliştirilmiş Türkçe'ye Bektaş, Kural ve Orçan (2014) tarafından uyarlanan Doğaya Bağlılık Ölçeği ile demografik bilgi formları kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların ekolojik ayak izi farkındalıklarının grup içi yapılan hesaplamalara göre orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Çocukların ekolojik ayak izi farkındalıkları cinsiyete, okul türüne, anne-babanın yaşına, kardeş sayısına, aileler tarafından algılanan gelir düzeyine göre değişim göstermezken; anne-babaların eğitim durumu ile okul öncesi eğitime devam etme sürelerine göre farklılık göstermektedir. Çocukların eğitime devam etme süreleri arttıkça ve anne-babalarının eğitim düzeyleri yükseldikçe çocukların ekolojik ayak izi farkındalıklarının da arttığı tespit edilmiştir. Katılımcı anne-babalarının genel anlamda doğaya bağlılıkları ve doğa ile bütünleşmeleri grup içi yapılan hesaplamalara göre orta düzeydeyken; kendilerini doğanın bir parçası olarak görme durumları yüksek düzeydedir. Öğretmenlerin ise grup içi puanlarına göre yüksek düzeyde doğaya bağlı, doğayla bütünleşmiş ve kendilerini doğanın bir parçası olarak gördükleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yapılan incelemede; anne babaların doğaya bağlılıkları arttıkça çocukların ekolojik ayak izi farkındalıklarının arttığı belirlenmiştir. Ancak öğretmenlerin doğaya bağlılıklarındaki artış çocukların ekolojik ayak izi farkındalıklarında bir artışı sağlamamaktadır. Sonuçlar ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate preschoolers' awareness of ecological footprint and its relation to parental connection to nature. A causalcomparative and correlational research design was employed. The data was collected from 8 state-funded and private preschools in Edirne City Center. A total of 27 teachers, 256 children (aged 60-72-month-old; 137 girls, 119 boys) and their parents participated in the study. Ecological Footprint Awareness Scale for Children (Güngör and Cevher-Kalburan, 2018), The Connectedness to Nature Scale (Mayer and Frantz, 2004), which was adapted to Turkish by Bektaş, Kural, and Orçan (2014) and a demographic information form were used for the data collection. The results showed that the participating preschoolers had a moderate level of ecological footprint awareness. Children's ecological footprint awareness did not differ by gender, type of school, maternal/paternal age, the number of siblings, and the perceived socioeconomic status. However, children's ecological footprint awareness differed by maternal and paternal educational background and the previous preschool attendance. A positive association was found between children's previous preschool attendance, maternal and paternal educational background, and children's awareness of ecological footprint. The results also revealed that the participating mothers and fathers were moderately connected to and integrated with nature whereas most of the parents reported that they saw themselves as a part of nature. The teachers, on the other hand, were highly connected to and integrated with nature while most of them felt they had a strong bond with nature. Although there was a positive correlation between parental connectedness to nature and preschoolers' awareness of ecological footprint, that was not the case with teachers' connectedness to nature and preschoolers' ecological footprint awareness. The significance and limitations of the results are discussed with reference to the related literature.