Sahra altı Afrika'da kadın ve kalkınma: Birleşmiş Milletler Kalkınma programı merkezli bir inceleme
Women and development in Sub-Saharan Africa: A UNDP centered analysis
- Tez No: 683849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kadınların kalkınma düşüncesine dâhil olma süreci, coğrafyalar ve dönemler boyunca kalkınmanın gerçek aktörlerinin gölge aktörler olarak resmedildiği bir serüveni işaret ve ihtiva etmektedir. Kadınlar tarafından hayatın pek çok alanında verilen mücadelelerin kazanımlarının uluslararası sözleşmelerde, ulusal yasalarda, kalkınma kuruluşlarının politika ve strateji belgelerindeki birer madde olmasının ötesine geçerek hayata tekabül etmesi ise kalkınma ve kadın alanındaki önemli hedeflerden biri olarak varlığını korumaktadır. Bu hedefe ulaşma doğrultusunda Birleşmiş Milletler sistemi içinde özellikle 2000 sonrası dönemde ön plana çıkan kurum ise UNDP'dir. Bu tez çalışmasının konusu, UNDP'nin Sahra Altı Afrika'da kadın merkezli kalkınma politika ve uygulamalarıdır. Sahra Altı Afrika'da kadın ve kalkınma konularını aynı eksende buluşturma gayesi ile kaleme alınan bu tez, UNDP'nin bölgedeki politika ve uygulamalarının kadınların hayatına ne ölçüde dokunduğunu nitel veri analizi yöntemleri kullanılarak gerçekçi ve bütüncül bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında, UNDP'nin kalkınma ve kadın alanında, sacayaklarını toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadınların güçlendirilmesinin teşkil ettiği ana stratejisi olan toplumsal cinsiyetin anaakımlaştırılmasının Sahra Altı Afrika özelindeki yansımalarının izi sürülmektedir. Çalışmada ortaya konulan temel sav, UNDP tarafından Afrikalı kadınların hayatına dokunmayı hedeflediği söylem düzeyinde öne sürülen politika ve stratejilerin, eylem düzeyinde proje ve uygulamalara aynı ölçüde yansımadığıdır. Bu doğrultuda, kalkınma ve kadın konuları teorik ve tarihsel bir perspektif ile incelenmektedir. Sahra Altı Afrika'da kadınların kalkınma sorunları literatür analizi yolu ile ortaya konulmaktadır. UNDP'nin etkinliği ve verimliliği belirlenen sorunlar çerçevesinde analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The process of women's inclusion in the development thought marks and includes a process in which real actors of development are portrayed as shadow actors throughout geographies and periods. The fact that the achievements of the struggles given by women in many spheres of life go beyond being a mere article in international conventions, national laws, policy and strategy documents of development institutions and correspond to life, maintains its existence as one of the most important goals in the field of women and development. In line with this goal, the institution that came to the fore in the United Nations system, especially in the post-2000 period, is UNDP. The subject of this thesis is UNDP's women-centered development policies and practices in Sub-Saharan Africa. Written with the aim of bringing women and development issues in Sub-Saharan Africa together on the same axis, this thesis aims to examine the extent to which UNDP's policies and practices have touched the lives of women in the region. To this end qualitative data analysis method is used with a realistic and holistic approach. Within the scope of the thesis, the reflections of gender mainstreaming, which is built on gender equality and women's empowerment ideas, and is the main strategy of UNDP in the field of development and women, are traced in Sub-Saharan Africa. The main argument put forward in this study is that the policies and strategies put forward by UNDP, at the discourse level which are aimed to touch the lives of African women, are not equally reflected in the projects and practices at the action level. In this direction, development and women's issues are examined from a theoretical and historical perspective. The development problems of women in Sub-Saharan Africa are investigated through literature analysis. The effectiveness and efficiency of UNDP is analyzed within the framework of the identified problems.