Paul Hindemith'in Op. 25 No:3 solo viyolonsel sonatı yapısal analizi ve yoruma yönelik teknik çalışmalar
Structural analysis and technical practices for performance on Op 25 No 3 for solo cello sonata by Paul Hindemith
- Tez No: 683854
- Danışmanlar: PROF. EREN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Alman müzik sanatının ve çağdaş dönemin önde gelen bestecilerinden Hindemith'in viyolonsel için bestelediği solo sonatın formal ve tonal analizi ile yoruma dayalı teknik çalışma önerilerini içermektedir. Bu çalışma ile, pek çok farklı sol el ve yay tekniği içeren sonatın günümüz viyolonsel icracıları tarafından daha kolay çalınabilmesi için çalışma yöntemleri önerilmiş ve bu çalışmalar sonucunda zorlukların aşılabilmesi hedeflenmiştir. Bestecinin hayatı, eserin formal ve tonal analizi, sonatın yorumlanmasında icracılara rehberlik edecektir. Eserlerin basılı tam metni, önerilen parmak numaraları ve yaylar düzenlenerek çalışmanın sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes formal, tonal analysis and technical study suggestions based on interpretation of the solo sonata composed for Cello by Hindemith, one of the leading composers of German music art and the contemporary period. With this study, working methods are proposed to make the sonata, which includes many different left-hand and bow techniques, be played more easily by today's cello performers, and as a result of these studies, it is aimed to overcome the difficulties. The life of the composer, the general and tonal analysis of the work will guide the performers in the interpretation of the sonata. The printed full text of the works, suggested finger numbers and bowings were arranged and added to the end of the thesis.