Paul Hindemith'in Op. 25 No. 1 Solo Viyola Sonatı'nın teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
Technical and musical analysis of Paul Hindemith's Op. 25 No. 1 Solo Viola Sonata
- Tez No: 907560
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTE TIKNAZ MODİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Paul Hindemith'in“Op. 25 No. 1 Solo Viyola Sonatı”nın teknik ve müzikal açıdan incelenmesini amaçlamaktadır. Hindemith'in müzikal dili ve viyola repertuvarına olan katkıları, eserin analiz edilmesiyle ortaya konulmuştur. Çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde, 20. yüzyılın müzikal bağlamı ve Hindemith'in yaşamı incelenmiş; ikinci bölümde, bestecinin müzikal yaklaşımı ve viyola repertuvarına katkıları ele alınmış; üçüncü bölümde ise,“Op. 25 No. 1 Solo Viyola Sonatı”nın teknik ve müzikal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, Hindemith'in eseri, genişletilmiş tonalite ve modalite kullanımı, disonans ve kromatik geçişlerle zenginleştirilmiş bir armonik dil sunmaktadır. Eser, teknik zorlukları ve derin müzikal ifadeleriyle viyola literatüründe önemli bir yer edinmiştir. İcracılar için önerilen teknik yöntemler, eserin etkileyici bir şekilde icra edilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, Hindemith'in müzikal yeniliklerini ve viyola repertuvarına olan katkılarını vurgulayarak, eserin viyola literatüründeki önemini pekiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Paul Hindemith's“Op. 25 No. 1 Solo Viola Sonata”from a technical and musical perspective. Hindemith's musical language and contributions to the viola repertoire are highlighted through the analysis of the piece. The study consists of three main sections: the first section explores the musical context of the 20th century and Hindemith's life; the second section delves into the composer's musical approach and contributions to the viola repertoire; the third section provides technical and musical analyses of the“Op. 25 No. 1 Solo Viola Sonata.”As a result, Hindemith's work presents a harmonic language enriched with extended tonality and modality, dissonance, and chromatic transitions. The piece holds a significant place in the viola literature due to its technical challenges and profound musical expressions. The recommended technical methods for performers contribute to a compelling performance of the piece. This study emphasizes Hindemith's musical innovations and his contributions to the viola repertoire, reinforcing the importance of this work in viola literature.