Corrosion protection in industrial steel struct
Endüstriyel çelik yapılarda korozyona karşı koruma
- Tez No: 68386
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TÜREL SARANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
oz ENDÜSTRİYEL ÇELİK YAPILARDA KOROZYONA KARŞI KORUMA TAYANÇ, Neslihan Yüksek Lisans, Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Türel SARANLL Haziran 1997, 144 sayfa Bu tezde, korozyon ve koruyucu boyalarca strüktürel çelik için korozyon kontrolü kavramlarına Yapı Bilimleri çerçevesi içinde giriş yapılmıştır. Bu amaçla, önce, strüktürel çelik için korozyon ve ona sebep olan ve / veya hızlandıran faktörleri de içeren, korozyon tutucu -engelleyici- mekanizmalar çalışılmıştır. İlaveten, boya malzemeleri ve uygulama teknikleriyle birlikte yüzey hazırlama metotlarına dayandırılan yüzey boyama teknolojisi, temel olarak özetlenmiştir. Özellikle boya malzemeleri ve koruyucu boyalar, korozyona karşı veya korozyon önleyici özelliklerine göre dikkate alınmıştır. Ayrıca boyanın bozulmasıyla sonuçlanacak başlıca boya bozulma -kusur- tipleri sistematik olarak analiz edildi. Sonuç olarak, Ankara Şeker Fabrikasında korozyon engellemesiyle ilgili bir durum çalışması, özellikle tesisin strüktürel çeliklerinin boya bozulmaları açısından sunuldu ve boya bozulmalarım ve nedenlerinin tespitini takiben, yüzey hazırlama ve uygulama tekniklerini içeren bir boya spesifikasyonunu, bu tip endüstriyel tesislerdeki strüktürel çelikte, bu kapsamda randımanı arttırmak için tavsiye edildi. Anahtar kelimeler : Korozyon, yüzey boyama, boya, yüzey hazırlama, boyanın uygulanması, koruyucu boya, tutucu -engelleyici- pigment, reçine, boya bozulmaları -kusurları. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CORROSION PROTECTION IN INDUSTRIAL STEEL STUCTURES TAYANÇ, Neslihan M.Sc in Building Science, Architecture Supervisor : Inst. Türel Saranh June 1997, 144 pages. In this thesis, corrosion in steel structure and the concepts of its control by means of protective coatings- paints- are introduced within the framework of Building Science. To this end, corrosion and corrosion inhibitive mechanisms were first studied including factors that cause and/or accelerate corrosion for structural steel. Surface coating technology based on paint materials and surface preparation methods, together with their application techniques were also investigated in terms of their anti-corrosive or inhibitive properties. The main types of paint defects and/or failures that result in a breakdown of the protective coating were systematically reviewed. A case study related to corrosion protection in the Ankara Sugar Processing Plant of T.Ş.F. (Türkiye Şeker Fabrikaları) A.Ş, is presented especially in point of paint film defects of the structural steel. Through the identification of paint defects and their causes, a paint specification, including surface preparation and application methods is proposed for structural steel in typical industrial plants in an attempt to increase their effectiveness in this respect. Keywords : Corrosion, surface coating, paint, surface preparation, paint application, protective coating, inhibitive pigment, binder-resin-, paint defect- failure. m