Dijital yayın platformlarındaki öneri sistemlerinin kullanıcılar üzerinde etkisi: Youtube örneği
Effects of recommendation systems in digital broadcasting platforms on users: Youtube example
- Tez No: 683871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde dijital yayın platformları giderek etkisini artırmıştır. Farklı platformların varlığı tüketicilere seçme imkanı tanımıştır. Dolayısıyla bu durum dijital yayın platformlarının farklı atılımlar içerisinde olmasını sağlamıştır. Bunlardan biri de yapay zeka tabanlı öneri sistemidir. Bu çalışmada dijital yayın platformlarında kullanılan yapay zeka tabanlı öneri sistemlerinin ticari ve iktisadi boyutu incelenecektir. Bu algoritmaların kimlere ne amaçla kullanıldığı ele alınacaktır. Kullanıcılar üzerinden elde edilen verilerin analizi ile bu sistemlerin etkileri göz önünde bulundurulacaktır. Verilerin farklı açılardan değerlendirilmesi ile kullanıcılar üzerindeki etkiler gözlenebilecektir. Bunun üzerine yeni öneriler sunularak çalışma zenginleştirilecektir. Günümüzde dijital medya hayatın merkezi haline gelmiştir. Yakınsama ve etkileşim süreci geleneksel medyadan dijital medyaya geçişte aktif bir unsur haline gelmiştir. Bu bağlamda dijital yayın platformlarının etkisini artırmış, bireyler yeni nesil yayın içeriklerini bu platformlardan takip etmeye başlamışlardır. Bu platformlarda kullanılan öneri sistemleri ise kullanıcıların tercihlerini belirler duruma gelmiştir. Bu tezin hedefi, yapay zeka ile geliştirilen bu öneri sistemlerinin kullanıcılara olan etkisini tespit etmektir. Aynı zamanda ticari ve iktisadi boyutunu da tespit etmektir. Popüler dijital yayın platformlarının yapay zeka tabanlı öneri sistemleri ile tüketiciyi yönlendirme etkisi üzerine de araştırma yapılacaktır. Bu tezdeki amaç, kullanılan algoritmaların incelenerek, reklamların kullanıcılar üzerindeki bireysel etkisini de tespit etmektir. Bu platformların kullanıcıyı nasıl tüketime yönlendirdiği de çalışmada yer alacaktır. Anket çalışması ile bu veriler elde edilerek analiz edilecektir. Bu çalışmanın önemi, dijital sistemlerin kullanıcılar üzerinde ne kadar aktif ve etkili olduğu üzeredir. Bu etki ölçülerek analizi yapılacak ve yeni öneriler sunulacaktır. Literatüre yeni ve verimli bilgiler katmak hedefte olup, ülkemize sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel anlamda teknolojik gelişim üzerine de katkılar sağlamak hedeftedir. Global olarak da bir inceleme yapılacak olup çalışmanın evrensel olması ve geniş bir ulaşım ağına sahip olması sağlanacaktır. Tezin özgün değeri ise yapay zekanın, öneri sistemlerinin iletişim alanında nasıl kullanıldığının ve kullanıcılar üzerinceki etkisinin tespit edilmesidir. Reklam ve dijital pazarlama alanlarını da ele alan bu çalışmada, dijital sistemlerin kullanıcıları ne yönde tüketime yönlendirdiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digital broadcasting platforms have increased their influence. The presence of different platforms allowed consumers to choose. Therefore, this has enabled the digital broadcasting platforms to take different steps. One of them is the artificial intelligence based recommendation system. In this study, artificial intelligence used in digital broadcasting platforms commercial and economic dimension of the proposal based systems. This algorithm will be used for whom and for what purpose. The effects of these systems will be taken into consideration by analyzing the data obtained from users. Impacts on users can be observed by evaluating the data from different angles. This study will be enriched with new suggestions. Today, digital media has become the center of life. The process of convergence and interaction has become an active element in the transition from traditional media to digital media. In this context, the impact of digital broadcasting platforms increased and individuals startes to follow the new generation broadcasting content from these platforms. The recommendation systems used in these platforms have determined the preferences of the users. The aim of this thesis is to determine the effect of these recommendation systems developed by artificial intelligence on users. At the same time to determine the commercial and economic dimension. Research will also be conducted on the consumer's orientation's impact of popular digital broadcasting platforms on artificial intelligence based recommendation systems. The aim of this thesis is to examine the algorithms used and determine the individual effect of ads on users. How these platforms lead the user to consumption will also be included in the study. These data will be obtained through the survey and analyzed. The importance of this study is about how active and effective digital systems are to users. This effect will be measured and analyzed and new suggestions will be presented. The aim is to add new and efficient information to the literatüre and to contribute to our country's social, cultural, economic and scientific technological development. A global investigation will be made and the study will be universal and have a wide transportation network. The original value of the thesis is to determine how artificial intelligence, suggestion systems are used in the field of communication and its effect on users. In this study, which also deals with advertising and digirtal marketing areas, how digital systems direct users to consumption will be examined.