Tasavvuf, felsefe ve kelâm arasında Gazzâlî: İhyâu Ulûmi'd-dîn'in 'Tevhid ve Tevekkül Kitabı' üzerine bir inceleme
Al-Ghazālī between sufism, philosophy and kalām: An investigation on Iḥyā'u ʻulūm al-dīn's 'Book of the Faith in Divine Unity and Trust in Divine Providence'
- Tez No: 683872
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CÜNEYT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez Gazzâlî'nin (ö. 505/1111) şaheseri olarak kabul edilen İhyâu ulûmi'd-dîn'in belki de en önemli ve tartışmalı bölümlerinden biri olan“Tevhid ve Tevekkül Kitabı”na odaklanmaktadır. Gazzâlî'nin bilhassa kelâm, felsefe ve tasavvuf ile olan yakın ilişkisinin derin izlerini taşıyan bu bölüm, tezde, tevhidin mahiyeti, bir-çok arasındaki ilişki ve zorunluluk-hürriyet arasında insan iradesi başlıkları altında incelenmekte, ayrıca Gazzâlî'nin bu bölüm etrafında gelişen tartışmalara cevap olarak kaleme aldığı el-İmlâ fî işkâlâti'l-İhyâ'da sunduğu çerçeve irdelenmektedir. Böylece Gazzâlî'nin“Tevhid ve Tevekkül Kitabı”nda tasavvuf, Meşşâî felsefe ve Eş'arî kelâm geleneği ile nasıl bir irtibata sahip olduğunun izleri sürülmekte, onun, mükâşefe ilminin merkezine yerleştirdiği“tevhid”e bakışı belirginleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the“Book of the Faith in Divine Unity and Trust in Divine Providence”(Kitāb al-tawḥīd wa al-tawakkul), which is perhaps one of the most important and controversial chapters of Iḥyā'u ʻulūm al-dīn, which is accepted as al-Ghazālī's (d. 505/1111) masterpiece. This chapter, which bears the deep traces of al-Ghazālī's close relationship, especially with theology, philosophy and mysticism, is examined through focusing on the nature of the divine unity, the relationship between one and many and the position of human will between necessity and freedom. Moreover, the framework he presented in his al-Imlā' fī iškālāt al-Iḥyā', which is essentialy an answer to the questions arised about this section, is analyzed. Thus, the dissertation clarifies al-Ghazālī's relation with Sufism, Peripatetic philosophy and Ashʻarite kalām, and his view of the divine unity (tawḥīd), which he placed at the center of the science of mukāšafa, through scrutinizing“Book of the Faith in Divine Unity and Trust in Divine Providence”.