Parametrik tasarım anlayışıyla tasarlanan yapının bım süreçlerinden geçerek TBDY-2018'e göre yapısal analizinin gerçekleştirilmesi
Performing structural analysis of the building designed with the understanding of parametric design passing through bim processes according to TBDY-2018
- Tez No: 683893
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında yapılan çalışmada parametrik tasarım metotlarıyla tasarlanan bir stadyumun, yapı bilgi modellemesi süreci içerisinde rüzgâr simülasyonları, yapısal analiz, tasarlanan model içerisindeki verilerinin düzenlenmesi, planlama operasyonları ve üç boyutlu görselleştirme çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada ilk olarak, yapıyı kaplayan dış cephe formu kabuk elemanlardan oluşturulmuştur. Oluşturulan kabuk elemanlardan, geometrik manipülasyonlar ile önce taşıyıcı çelik sistem sonrasında ise çelik çatı sistemi çubuk eleman bazında elde edilmiştir. Ardından oluşturulan bu çelik sistemin içerisine betonarme seyirci tribünü parametrik olarak oluşturulmuş, sonrasında tribün ve çelik sisteme geometrik bakımdan uygun şekilde ortak kullanım alanı olarak betonarme bir yapı modellenmiştir. Tasarım modeli bu operasyonlar sonrasında rüzgâr tüneli simülasyonuna aktarılmıştır. Burada yapı üzerine gelen rüzgârın hızı, yüzeylerde oluşturduğu basınç, yapı aerodinamiği ve yapı içerisinde dolaşan rüzgâr seviyesi incelenmiştir. Simülasyon operasyonu sonrasında tasarım modeli, çelik ve betonarme yapı olarak iki kategoride yapısal analizleri yapılmıştır. Analizler esnasında TBDY-2018, ÇYTHYE-2016, TS498, TS500 gibi yönetmelik ve şartnamelerden faydalanılmıştır. Bu analizler esnasında, eleman ve yapı bazında oluşan deplasmanlar, yapı düzensizlikleri, eleman kapasite oranları, titreşim modları incelenmiştir. XIV Yapılan analizler sonrasında model, farklı yapı bilgi modellemesi süreçlerine dahil olabilmesi için söz konusu çalışmaya uygun bir tasarım platformuna entegre edilmiştir. Burada yapı geometrik kusurları, mimari ve yapısal elemanların çakışma kontrolleri, yapı kullanımı için gerekli olan fakat taşıyıcı özelliği bulunmayan nesnelerin model içerisine eklenmesi ve plan ve görünüş kesitlerinin alınması çalışmaları yapılmıştır. Ardından tasarım modelindeki veriler, planlama ve maliyet analizi platformuna gönderilmiştir. Gönderilen veriler kullanılarak, görev tanımlamaları yapılmıştır. Görev tanımlama sonrasında iş akışı diyagramı hazırlanmıştır. Yapı verileri ile görev tanımları birleştirilerek efektif bir çalışma oluşturulmuştur. Son olarak model içerisindeki, ileride oluşabilecek problemlerin önceden fark edilebilmesi, geometrik kusur, estetik kaygı unsuru durumların oluşmadan çözülebilmesi ve gerçekçi yapı görünüşleri elde edebilmek için görselleştirme çalışmaları yapılmıştır. Çalışma ile parametrik tasarım metotlarıyla çalışmanın avantajları, yapı bilgi modellemesi sürecinin etkin kullanımı, disiplinler arası etkileşim ve verimlilik, yapı verisinin önemi konuları üzerine örnek bir proje tasarlanmış ve alınan sonuçlar tez içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study conducted within the scope of the master's thesis, wind simulations, structural analysis, arrangement of data in the designed model, planning operations and three-dimensional visualization studies were carried out in the building information modeling process of a stadium designed with parametric design methods. In the study, firstly, the exterior form covering the building was formed from shell elements. From the shell elements created, first the carrier steel system and then the steel roof system were obtained on the basis of the frame element with geometric manipulations. Then, a reinforced concrete audience tribune was formed parametrically inside this steel system, and then a reinforced concrete structure was modeled as a common use area in accordance with the tribune and the steel system geometrically. The design model was transferred to the wind tunnel simulation after these operations. Here, the speed of the wind coming on the structure, the pressure it creates on the surfaces, the aerodynamics of the building and the level of the wind circulating inside the building were examined. After the simulation operation, structural analyzes were made in two categories as the design model, steel and reinforced concrete structure. During the analysis, regulations and specifications such as TBDY-2018, ÇYTHYE-2016, TS498, TS500 were used. During these analyses, displacements on the basis of element and structure, structural XVI irregularities, element capacity ratios, vibration modes were examined. After the analysis, the building model was integrated into a different design platform so that it can be included in different building information modeling processes. Here, the geometrical defects of the building, the checks for the overlap of the architectural and structural elements, the addition of the objects that are necessary for the use of the building but which do not have bearing features, and taking the plan and view sections were carried out. Then, the data in the design model was sent to the planning and cost analysis platform. Task definitions were made using the submitted data. After the task definition, the workflow diagram was prepared. An effective work has been created by combining building data and job descriptions. Finally, visualization studies were carried out in order to be able to notice the problems that may occur in the future in the model, to solve the geometric defects and aesthetic concerns before they occur, and to obtain realistic building views. With the study, a sample project was designed on the advantages of working with parametric design methods, effective use of the building information modeling process, interdisciplinary interaction and efficiency, and the importance of building data, and the results were presented in the thesis.