Soyada (Glycine max. (L.) merr.) demir şelat (FeEDDHA) uygulama yöntemlerinin verim ve bazı tarımsal özellikler üzerine etkisi
Effect of different application methods of iron chelate (EDDHA Na Fe) on yi̇eld and some agricultural characteristics of soybean (Glycine max. (L.) merr.)
- Tez No: 683921
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Demir şelat (FeEDDHA) uygulama yöntemlerinin soyada (Nova çeşidi) verim ve bazı tarımsal özellikler üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışma, 2020 yılı Haziran – Ekim ayları arasında Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Araştırma ve Uygulama Seralarında tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulup yürütülmüştür. Çalışma konusunu demir şelat (FeEDDHA) gübresi ve farklı uygulama yöntemleri (Toprak, Tohum ve Yaprak) oluşturmuştur. Yapraktan demir uygulaması bitkide ikinci gerçek yaprağın oluştuğu dönem (V2) ve beşinci gerçek yaprağın oluştuğu (V5) gelişim dönemleri ile V2+V5 dönemlerinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda demir şelat uygulaması incelenen tüm parametreler üzerine olumlu etki yapmıştır. Soyada V2, V5 ve V2+V5 dönemlerinde yapraktan püskürtme şeklinde uygulanan demir şelat (FeEDDHA) gübresinin incelenen özellikler bakımından“Tohum”ve“Toprak”uygulamalarına göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmada,“Yaprak (V5)”uygulaması yaprak klorofil değeri (SPAD), bitki boyu, bitki başına boğum sayısı, bakla sayısı, tohum sayısı ve bitki başına tane verimi bakımından en yüksek değerleri verirken; yağ ve protein oranı bakımından en yüksek değerler“Yaprak (V2+V5)”uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of iron chelate (FeEDDHA) application methods on yield and some agricultural properties in soybean (Cultivar Nova) at the Grennhouse of Research and Application in Faculty of Agricultural Sciences and Technologies, Nigde Ömer Halisdemir University between June 2020 and October 2020. The experiment was set up and executed in four replications according to the randomized blocks trial design. The subject of study was iron chelate (Fe EDDHA) fertilizer and different application methods (soil, seed and leaf). Fe fertilizer was sprayed at two trifoliate (V2), at five trifoliate stages (V5) and at V2 + V5 stages. As a result of the study, iron chelate application had a positive effect on all parameters examined. It was determined that iron chelate (FeEDDHA) fertilizer applied as leaf spraying in soybean periods V2, V5 and V2 + V5 was more effective than“Seed”and“Soil”applications. In the study, while“Leaf (V5)”application gives the highest values in terms of leaf chlorophyll value (SPAD), plant height, number of nodes per plant, pod number, number of seeds and grain yield per plant; The highest values in terms of oil and protein ratio were obtained from“Leaf (V2 + V5)”application.