Çanakkale-Balıkesir çıkışlı çok modlu lojistik faaliyetlerinde 1915 Çanakkale Köprüsünün rolü
The role of 1915 Çanakkale Bridge in multimode logistics activities from Çanakkale-Balıkesir
  1. Tez No: 683922
  2. Yazar: MEHMET GÜRTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER PAZARCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanın dünyaya gelmesiyle başlayan ve günümüzde hayatımızı etkileyen en önemli alanların başında lojistik gelmektedir. Lojistik sektörü hayatımızı bu denli etkilerken ülkemizde yapılan en önemli yatırımlardan birisi 1915 Çanakkale Köprüsü'dür. 1915 Çanakkale Köprüsünün makro düzeyde ülke geneline mikro düzeyde ise Çanakkale Bölgesine katkılarının olacağı öngörülmektedir. Bu doğrultuda“Çanakkale-Balıkesir Çıkışlı Çok Modlu Lojistik Faaliyetlerinde 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinin Rolü Nedir?”sorusu araştırma problemi olarak belirlenmiştir. Araştırma problemi kapsamında Çanakkale ve Balıkesir bölgelerinin hem lojistik faaliyetlerinde hem de sosyo-kültürel, ekonomik ve turizm faaliyetlerinde; bölgede bilgi ve tecrübeleriyle kendilerini kanıtlamış kişiler ile birlikte araştırma problemine cevap aranmıştır. Görüşmelerin yapıldığı sürelerde görüşmeleri kabul eden on sekiz (18) kişi ile görüşülmüştür. Görüşme yapılan kişiler, belediye başkanları, oda ve borsa başkanları, akademisyenler, devlet kurumu yetkilileri, lojistik firma sahipleri ve çalışanlarından oluşmaktadır. Araştırma deseni, örnek olay araştırması şeklinde tasarlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile araştırma verileri toplanmıştır. Elde edilen verilen anlamlı bilgiler haline gelebilmesi için MAXQDA Analytics Pro 2020 (Release 20.2.2) programı kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics is one of the most important areas that start with the birth of humans and affect our lives today. While the logistics sector affects our lives so much, one of the most important investments made in our country is the 1915 Çanakkale Bridge. It is foreseen that 1915 Çanakkale Bridge will contribute to the country at macro level and to Çanakkale Region at micro level. In this direction,“What is the Role of the 1915 Çanakkale Bridge Project in Multimodal Logistics Activities from Çanakkale-Balıkesir?”The question was determined as a research problem. Within the scope of the research problem, both in logistics activities and socio-cultural, economic and tourism activities of Çanakkale and Balıkesir regions; An answer to the research problem was sought together with people who have proven themselves with their knowledge and experience in the region. Eighteen (18) people who accepted the interviews were interviewed during the interviews. The interviewees are composed of mayors, chamber and stock exchange presidents, academicians, government agency officials, logistics company owners and employees. The research design was designed as a case study. Research data were collected by semi-structured interview technique. The data obtained was analyzed using the MAXQDA Analytics Pro 2020 (Release 20.2.2) program so that it could become meaningful information.