Aydın Arkeoloji Müzesi'nden terrakotta figürinler
Terracotta figürines from the Aydın Archaeological Museum
- Tez No: 683938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇEKİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın kapsamı, 2010 - 2019 yılları arasını kapsayan bir dönemde satın alma, bağış, hibe ve diğer yollarla Aydın Arkeoloji Müzesi koleksiyonuna kazandırılan on dokuz terrakotta figürinden oluşmaktadır. Çalışma konusu örnekler arasında; tipolojik açıdan zengin bir repertuar oluşturan pişmiş toprak eserler bulunmaktadır. İnceleme alanını çerçevesinde terrakotta figürinler için mekânsal bağı Karia Bölgesi, zamansal sınırlamayı ise Arkaik, Klasik, Hellenistik ve Roma İmparatorluk Dönemi buluntuları oluşturmaktadır. Araştırmacıların lokalizasyon sınırlandırmaları nedeniyle tek bir kente indirgenerek incelenen Karia kentleri koroplastik çalışmalarının aksine yapılan olan tezde Aydın kenti merkezi ve çevresinde bulunan figürinlerin genel bir değerlendirmesi sonucunda henüz bütünsel olarak ele alınmamış olan Karia koroplastiğine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Anılan kentler içerisinde koroplastik alanında literatürde yer almayan antik kentlere ait buluntuların irdelenmiş olması da söz konusu eserlerin arkeoloji bilimi literatürüne kazandırılması açısından tez çalışmasının önemini ortaya koymaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Anadolu, Arkeoloji, Aydın Müze, Figürinler, Terrakotta figürin
Özet (Çeviri)
Thescope of this study consists of figures in nineteen theterracotta, which were added to the Aydın Archaeological Museum collection through purchases, donations, grants and other means in a period between 2010 and 2019. Among the examples of the study subject; there are terracotta artifact sthat form a typologically rich repertoire. With in the scope of the study area, the spatialbond for terracotta figurines constitutes the Caria Region an the temporal limitation is Archaic, Classical, Hellenistic and Roman Imperial Period finds. Contrary to the coroplastic studies of the Carian cities, which are examined by reducing them to a single city due to the localization limitations of there searchers, the thes is is intended to contribute to the Karia coroplasty, which has not yet been considered as a result of a general evaluation of the figurines in the city center and its surroundings. The fact that the finds belonging to the an cientcities, which are not included in literature in the feld of coroplastic, will be examined, reveals the importance of the thes is study in terms of bringing the said works in to the literature of archeology. KEY WORDS: Anatolia, Archaeology, Aydın Museum, Figurin in Terracotta, Figurines