Üçüncü trimesterdaki primipar gebelerin kaygı ve stres düzeylerine müzik terapinin etkisi
The effect of music therapy on the anxiety and stress levels of primiparous pregnants in third trimester
  1. Tez No: 683939
  2. Yazar: EBRU ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırmada üçüncü trimesterdaki primipar gebelerin kaygı ve stres düzeylerine müzik terapinin etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma 01.11.2019-31.08.2020 tarihleri arasında Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Merkez Toplum Sağlığı Birimi Gebe Bilgilendirme Sınıfı'na başvuran gebeler ile randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği-36 ile toplanmıştır. Araştırmada gebelere 10 gün süre ile müzik dinletilmiş, uygulama öncesi ve sonrasında gebelerin kaygı ve stres düzeyleri ölçülmüştür. Verilerin analizinde tanımlayıcı veriler yüzdelik, aritmetik ortalama ± standart sapma ile gösterilmiştir. Veriler Independent Sample-t, Paired Sample-t, ANOVA, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis-H testi ve pearson-spearmen korelasyon testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the effect of music therapy on the anxiety and stress levels of primiparous pregnants in the third trimester. Method: The research was conducted as a randomized controlled experimental study with pregnants who applied to the Central Community Health Unit pregnant information class affiliated with the Kutahya Provincial Health Directorate between 01.11.2019-04.01.2021. Research data were collected using the Personal Data Form, status-continuous anxiety inventory and pregnancy stress Assessment Scale-36. In the study, pregnants were listened to music for 10 days, and anxiety and stress levels of pregnants were measured before and after application. In the analysis of the data, descriptive data are shown by percentage, arithmetic mean ± standard deviation. Data were evaluated by Independent Sample-t, Paired Sample-t, ANOVA, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis-H test and pearson-spearmen correlation test.