Etkileşimli billboardlar
Interactive billboards
  1. Tez No: 683950
  2. Yazar: ASENA BAŞER AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Reklam var olduğundan beri mesaj iletme amacını, kitle iletişim araçlarını kullanarak gerçekleştirmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte değişen dünya, bireylerin ve toplumların dönüşümüne sebep olmuş, bu durum hayatın her alanına yansıdığı gibi reklam dünyasını da kitle iletişim araçlarına yenilerini ekleyerek, var olanları geliştirerek etkisi altına almıştır. Geleneksel yöntemlerde aradığını bulamayan 21. yüzyıl insanı, eskiden olduğu gibi olaylar, gelişmeler karşısında pasif bir izleyici olmaktan çok daha fazlasını istemeye başlamıştır. Konu her ne ise bireyler artık onun merkezinde yer almayı, ona müdahale edebilmeyi arzulamaktadır. Dolayısıyla hedef kitle, kendisini pasif bırakan, fikrini beyan etmesine fırsat vermeyen reklam mesajlarına duyarsızlaşmıştır. Hâl böyle olunca reklamcılar vermek istedikleri mesajın hedefi ıskalamaması için farklı yöntemler aramaya başlamış ve etkileşimi oyunun içine dâhil etmiştir. Tez çalışmasının başlığı olan“Etkileşimli Billboard”lar bu farklılaşmaların doğurduğu bir araştırma konusudur. Gününün çoğunu evinin dışında geçiren günümüz insanına en çok hitap eden açık hava mecraları, gerek boyutları gerekse hemen her yerde konumlanmaları ile cazip reklam alanları olsa da dikkat çekebilmek için tıpkı diğerleri gibi güne uyarlanmaya ihtiyaç duymaktadır. Tez kapsamında reklam alanlarının avantajları ve dezavantajları incelenmiş, etkileşimin billboardlara katkısının yanı sıra tasarım sürecinde dikkat edilmesi gereken unsurlar ve reklam sektöründe yapılan yarışmalarda ödül alan billboardlar incelenmiştir. Billboardları etkileşim unsuru ile güne uyarlayarak daha cazip hâle getirmek ve hedef kitleyi reklamın bir parçası yapmak, tezin uygulama kısmıyla pekiştirilmiştir. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında TORKU markası için hazırlanan“Dünyadaki açlık ve açlığın çocuklar üzerindeki etkisi”konusunda toplumu bilinçlendirmeyi hedefleyen uygulama çalışmaları, fiziksel aktivite, QR kod ve dijital ortam yardımı ile gerçekleşen etkileşimli billboardlar olarak kategorize edilip uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertising has achieved its purpose of conveying a message by using mass media since its existence. The changing world with the developing technology has caused the transformation of individuals and societies, and this situation has affected the world of advertising by adding new ones to the mass media and improving the existing ones, as it is reflected in all areas of life. The people of the 21st century, who could not find what they were looking for in traditional methods, started to want much more than being a passive observer in the face of events and developments as in the past. Whatever the subject is, individuals now desire to be at the center of it and intervene in it. Therefore, the target audience has become insensitive to advertising messages that leave them passive and do not allow them to express their opinions. As such, advertisers have started to look for different methods so that the message they want to give does not miss the target, and they have included the interaction in the game. 'Interactive Billboards', which is the title of the thesis, is a research topic caused by these differentiations. Outdoor channels, which appeal most to today's people who spend most of their time outside their homes, are attractive advertising spaces with their size and location almost everywhere, but they need to be adapted to the day just like others in order to attract attention. Within the scope of the thesis, the advantages and disadvantages of advertising spaces were examined, besides the contribution of interaction to billboards, the elements to be considered in the design process and the billboards that were awarded in the competitions in the advertising sector were examined. Making the billboards more attractive by adapting them to the day with the interaction element and making the target audience a part of the advertisement was reinforced with the application part of the thesis. Implementation studies prepared for the brand TORKU within the scope of corporate social responsibility, aiming to raise awareness of the society on the issue of“hunger in the world and the impact of hunger on children”were categorized as physical activity, interactive billboards realized with the help of QR Code and digital media and their applications were made.