Mapping consumers' sensory expectations regarding shopping malls: A semantic network analysis
Alışveriş merkezlerine ilişkin tüketicilerin duyusal beklentilerinin haritalandırılması: Bir anlamsal ağ analizi
- Tez No: 683962
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 248
Özet
Daha önce gerçekleştirilen çalışmalar, alışveriş merkezlerinin, bireylerin öncelikle duyularının bir araya gelmesi ile deneyimledikleri karmaşık markalar olduğunu göstermektedir. Önceki araştırmaların sonucu olarak, bu çalışmada, tüketicilerin alışveriş merkezlerindeki duyusal marka deneyimlerinin semantik anlamının haritalandırılması hedeflenmektedir. Tüketicilerin bu çok yönlü yerlerdeki deneyimini analiz etmek, hedef pazarda karşılık bulan etkili pazarlama iletişimi mesajlarının formüle edilmesi için gereklidir. Bu araştırma, bireylerin duyusal marka deneyimleriyle ilişkilendirdiği nosyonları içermektedir. Çalışmanın ampirik kısmı, birlikte meydana gelen ve birbiriyle örtüşen cevapların bir anlam oluşturduğu bir tür sosyal ağ analizi olan semantik ağ analizine dayanmaktadır. Çalışmanın sonuçları tüketici deneyimini etkileyen duyusal uyaranların altını çizerken, alışveriş merkezlerinde tüketicileri etkileyen diğer unsurları da sergilemektedir. Çalışmaların bulguları, alanyazında yer alan, alışveriş merkezlerinin öncelikle tüketicilerin duyularıyla deneyimlendiği önermesini desteklemekle birlikte tüketici deneyiminde rol alan diğer etkenlere dair içgörüler de sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Prior research suggests that shopping malls are complex brands that are experienced primarily by individuals through an amalgamation of their senses. As a result, this research attempts to map the semantic meaning of consumers sensory brand experiences at shopping malls. Analysing the experience that consumers have at these multi-faceted locales is necessary for the formulation of effective marketing communication messages that resonate with the target market. This research attempts to capture the ideas that individuals associate with sensory brand experiences. The empirical section is based on semantic network analysis; a type of social network analysis, where overlapping and co- occurring responses create meaning. The results highlight the sensory stimuli that influence consumers' experiences while also showcasing other elements that impact consumers at shopping malls. The findings of the study correspond to the proposition in the literature that shopping malls are primarily experienced through consumer senses and also provides insights into other important factors, other than sensory, that also play a role.