Dürtmenin davranışsal kamu politikası aracı olarak kullanılması 'İngiltere ve Türkiye karşılaştırmalı analizi'
Nudging as a behavioral public policy tool 'comparative analysis of the United Kingdom and Turkey'
  1. Tez No: 683978
  2. Yazar: MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CERAY ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Birbirine benzeyen ya da benzemeyen birçok olay karşısında yönetimin izlediği yol, göstermiş olduğu eylem ya da eylemsizlik durumunun genel adı olan kamu politikası, farklılaşan ve gelişen dünya düzeni içerisinde kendine yer edinebilmek, vatandaşlara ve topluma daha fazla hitap etmek ve sahip oldukları problemleri çözüme kavuşturmak adına değişime uğramıştır. Bu değişim, kamu politikası alanına davranış bilimi ve bir politika yapım aşaması olan dürtme teorisini entegre eden davranışsal kamu politikası alanında hayat bulmuştur. Tez çalışması içerisinde, yeni bir alan niteliğinde olan davranışsal kamu politikası alanı, uygulamaları, uygulamalar için oluşturulan takımlar ve faaliyet raporları gibi olgular İngiltere ve Türkiye özelinde ele alınmış, iki ülke karşılaştırmalı bir analize tabi tutulmuştur. Bu analizin, daha genel adıyla çalışmanın temel amacı ise geleneksel ve davranışsal kamu politikası alanını inceleyerek bu iki alan arasındaki temel farklılıkları ortaya koymak, kamu politikası yapım sürecinde davranışsal olguların ne gibi faydalar sağladığını tespit etmek, dürtme teorisinin davranışsal kamu politikası alanı içerisindeki yerini, etkisini ve başarısını incelemektir. Bahsedilen amaç doğrultusunda ele alınan iki ülkenin davranışsal kamu politikası alanında ne kadar aktif olduğu ulusal ve uluslararası literatüre dayanarak tespit edilmiş, bu tespitte ise literatür analizi yöntemi ve karşılaştırmalı kamu yönetimi yöntemi kullanılmıştır. Son olarak ise karşılaştırmalı ülkeler arasındaki analiz bir sonuca bağlanmış, Türkiye kapsamında gerçekleştirilmesi önerilen politika hedefleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Public policy, which is the general name of the state of action or inaction that the administration has followed in the face of many similar or dissimilar events, has changed in order to be able to find a place in the differentiating and developing world order, to appeal to the citizens and society more and to solve the problems they have. This change has come to life in the field of behavioral public policy, which integrates behavioral science and nudge theory as a policy-making phase in the field of public policy. As a new field in the thesis study, the cases such as the teams formed for the implementation of behavioral public policy field applications and the activity reports were handled in the UK and Turkey, and the two countries were subjected to a comparative analysis. The main purpose of this analysis, more generally, is to examine the field of traditional and behavioral public policy and to reveal the basic differences between these two areas, to determine the benefits of behavioral phenomena in the public policy making process, to examine the place, effect and success of nudge theory in the field of behavioral public policy. In line with the aforementioned purpose, how active the two countries are in the field of behavioral public policy was determined based on the national and international literature, and in this determination, the literature analysis method and the comparative public management method were used. Finally, the analysis between the comparative countries was concluded and the policy objectives proposed to be realized within the context of Turkey were put forward.