Viral reklamlarda popüler kültür inşası: Eti Benim'O virallerinin alımlama analizi
Constructions of popular culture within viral advertising: Reception analysis of Eti Benim'O virals
- Tez No: 684012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM OĞUZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Gelişen ve yöndeşen iletişim teknolojileri yeni medya olgusunu ortaya çıkarmış, yeni sistemler ile tek yönlü iletişim şekli çift yönlü olmaya başlamıştır. Etken konuma gelen tüketici ise medya kullanım tutumlarını yeni teknolojiler kapsamında sürekli bir biçimde değiştirmiştir. Kullanıcılar artık medyada dayatılan metinleri değil arasından seçtiklerini tüketmektedir. Bu yeni düzen içerisinde yeni viral pazarlama stratejilerle tüketiciye ulaşılmaya çalışılmaktadır. Metinlerde meta tüketimini teşvikin yanı sıra sermayenin belirlediği statüyü de pazarlamaktadır. Medya aracılığıyla tahakküm altına alınan tüketici ise popülerleştirilen kültürlerle sürekli bir biçimde yönlendirilmektedir. Birbirini sürekli bir biçimde destekleyerek sermayeye hizmet eden bu sistemlerin nasıl işlediğini analiz etmek artık gerekliliktir. Bu çalışma ile popüler kültürün reklam üretim sürecindeki yapısal etkisinin yanı sıra izlerkitle üzerinde ki yansımaları sorgulanmıştır. İçerik ve alımlama analizi olmak üzere karma bir yöntemle gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre viraller, popüler kültürün benzerlik, gerçeklik, rutinlik ve doğallık niteliklerini taşımaktadır. Reklam metni ise zamanın popüler kelimelerini ve söylem tarzlarını içerisinde barındırmaktadır. Kimlik ve statü belirleme noktasında popüler metalar reklam içerisinde etkin rol oynamakta, tüketiciler bunları ciddi boyutta eleştirmemektedir. Kültüre uygun viral reklam tüketici üzerinde pozitif yönlü işlerken, tüketiciler ise pop kültürünü bilinçli ya da bilinçsiz tüketmekten memnun olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developing and converging communication technologies have revealed the new media phenomenon, where one-way communication has started to become two-way with new systems. Active users, on the other hand, have constantly changed their media usage attitudes within the scope of new technologies. Users no longer consume the texts imposed in the media, but what they choose from among them. In this new order, customers are reached through new viral marketing strategies. In addition to promoting commodity consumption in these texts, it also markets the status determined by the ruling class. The consumer, who is dominated by the media, is constantly guided by popularized cultures. Constantly supportive of each other, it has become a necessity to critically analyze how these capital-serving systems work. In this study, besides the structural effect of popular culture in the advertising production process, its reflections on audience were questioned. According to the results of the research, which was carried out with a mixed method of content and reception analysis, virals have the characteristics of similarity, reality, routine, and naturalness of popular culture. Ad copies, on the other hand, contain popular words and discourse styles of the time. While popular commodities play an active role in advertising at the point of determining identity and status, consumers do not seriously criticize them. While culturally appropriate viral advertising works on the consumer positively, consumers are pleased to consume pop culture consciously or unconsciously.