Erkek dergilerindeki reklamlarda kadın temsilinin toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında incelenmesi
Scientific analyses of women representation in men's magazines in the context of gender roles
  1. Tez No: 583971
  2. Yazar: BANU HÜLYA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Toplumsal cinsiyet, biyolojik özelliklerin dışında toplum tarafından cinslere atfedilmiş etiketlerdir. Kadını naif, zarif, güzel ama aynı zamanda güçsüz, muhtaç ve bağımlı olarak tanımlayan ve bu özellikleri nedeni ile ev içi sorumlulukları yükleyen, erkeği ise evin dışındaki alanlardan sorumlu, güçlü ve duygularını belli etmeyen aile babası olarak tanımlayan bu toplumsal etiketledir. Toplumsal kalıpların ve değer yargılarının cinsler üzerindeki etkileridir. Bu değer yargıları ve kalıpları medya bireylere empoze etmektedir. Reklamlar da bu empozede önemli bir rol oynamaktadır. Yaşadığımız tüketim çağında, yazılı ve görsel medyadaki her reklam kadın ve erkek bireylere ne giymeleri, nasıl davranmaları, nasıl konuşmaları, nereye gitmeleri gerektiğini söylemektedir. Kişilerin hayatlarına ait bu noktaları şekillendirirken aynı zamanda toplum içerisindeki rollerini de şekillendirmektedir. Bireylerin tüketme ihtiyacı hiçbir zaman tükenmemekte ve popüler kültür ile tüketim ihtiyacı birbirini beslemektedir. Reklam bu noktada devreye girerek tüketme ihtiyacının birey için önemli ve yaşamsal bir ihtiyaç olduğunu kanıtlamak ve bireyi buna ikna etmek için çalışmaktadır. Kadın araştırmalarının başladığı yıllardan günümüze tüm teorik çalışmalarda, reklamlarda satış ve ikna için kadınların sıklıkla cinsel bir meta olarak gösterildiği bilgisi yer almaktadır. Yapılan bu çalışma bu varsayımı odağına almakta olup aynı zamanda hedef kitlesi erkek olan dergilerdeki reklamlarda kadın imgesinin sunumunu incelemiş ve kadına yönelik yapılan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bu dergilerdeki reklamlarda nasıl ele alındığını yorumlamıştır. Bu bağlamda yaşam biçimi dergilerinden Esquire ve GQ incelenmiştir. Bahsi geçen erkek dergilerindeki reklamlarda kadın temsili içeren her bir reklam göstergebilim yönteminden destek alınarak yorumlanmıştır. Çalışmanın sonucunda yıllara göre kadının reklamlarda cinsel bir meta olarak temsilinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında da oldukça az yer aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender is the label that is attributed to genera by the society, apart from biological features. It is a label that tells women to stay at home and take care of her children and also tells men not to cry even if they lose someone they love or get hurt. These are the labels that have effect on the genders in terms of social forms and value judgements. Mass media and advertisements are the tools which impose judgements and patterns to individuals. In the age of consumption, every advertisement in written and visual media tells women and men what to wear, how to behave, how to talk and where to go. While shaping these points of people's lives, they also shape the gender roles in society. The consumption need of individuals never decreases. Popular culture and the need of consumption affect each other. At this point advertising works to prove that the need for consumption is an important and vital need for the individual and convince the individual. From the beginning of the researches about females to the present day, all theoretical studies show that women are often shown as a sexual commodity for sales and persuasion. This study also focuses on this assumption and aims to examine the representation of female image in advertising in male magazines and to examine how women's social role is handled in advertising in these journals. For this purpose, Esquire and GQ of lifestyle magazines were analyzed. In the men's magazines mentioned above, each advertisement containing women representation was interpreted relying on the facts of semiotics. As a result of the study, it has been observed that there have been some changes in the representation of women in advertisements over the years. These observations are presented in numeric data in the conclusion part.