Intertextuality in Turkish TV advertising: An analysis of popular song usage
Türk televizyon reklamlarında metinlararasılık: Popüler şarkı kullanımının analizi
  1. Tez No: 654056
  2. Yazar: MELİSA ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ÖZDORA AKŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Birçok marka reklamlarında popüler şarkıları kullanmaya başlamıştır. Özellikle Türkiye'de bir şarkının sözlerini marka sloganı ile değiştirmek, cover versiyonunu bestelemek veya sadece müziğini kullanmak gibi farklı kullanım türleri Coca-Cola, Çerezza, Digiturk, Misli.com, Nestle, Vakıfbank, Petlas gibi tanınmış markaların reklamlarında sıkça görülmektedir. Reklam ve müzik arasındaki ilişki, markanın tüketici üzerindeki etkisi açısından zaten büyük önem taşıdığından, popüler şarkıların reklamlarda kullanımı da reklamcıların yeni gözdesi haline gelmeye başlamıştır. Artan popüler kullanımla birlikte, bu çalışma, Türk televizyon reklamlarındaki popüler şarkıların metinler arası rolünü araştırmaktadır. Çalışmanın amacı, çeşitli markaların popüler şarkıları reklamlarında metinler arası kullanımını ve bu kullanım ile izleyici odaklı bir araştırma ile izleyici alımını incelemektir. Bu nedenle bu çalışma, marka imajının ve tüketici algısının, reklamlardaki şarkıların bilinirliğinden nasıl etkilendiğine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Brands have started to use popular songs in their advertisements. Especially in Turkey, different types of usage in terms of changing lyrics of a song with the brand motto, cover versions, just the background music or lyrics of a song can be seen in well-known brands' advertisements such as Coca-Cola, Çerezza, Digiturk, Misli.com, Nestle, Vakıfbank, Petlas and so on. Since the relationship between advertising and music has been a matter of vital importance in respect of brand efficacy on the consumer, the use of popular songs has become the new perspective of the advertisers. With the increasing usage, this thesis investigates the intertextual role of popular songs in Turkish TV advertisings. The purpose of this study is to examine the intertextual usage of popular songs intended by various brands and the audience reception of the proposed advertisings' message. That's why this study focuses on how the brand image and consumer perception affected by the familiarity of songs in advertisings.