Başkent Üniversitesi 25-35 yaş arası öğretim elemanlarının fiziksel aktivite durumlarına göre postür değerlendirmesi
Posture assessment of the Başkent University faculty members between the ages of 25-35 according to their physical activity
- Tez No: 684014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
KILIÇ A.G., Başkent Üniversitesi 25-35 Yaş Arası Öğretim Elemanlarının Fiziksel Aktivite Durumlarına Göre Postür Değerlendirmesi, Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Anatomi Tezli Yüksek Lisans Programı, 2021 GİRİŞ: İyi postür, her bir vücut segmentinin ağırlık merkezinin vertikal olarak konumlanmasıdır. Ağırlık merkezlerindeki herhangi bir sapma postüral değişikliğe neden olabilmektedir. Fiziksel aktivite ise; iskelet kaslarının kasılmasıyla oluşan ve enerji tüketen vücut hareketleridir. Sedanter yaşam tarzının artması, fiziksel aktivitenin azalması, kilo alımı postüral bozuklukları arttırmaktadır. Başkent Üniversitesi 25-35 yaş arası öğretim elemanlarında baş, boyun, sırt ve bel bölgelerinde ağrısı olanların postür bulgularının değerlendirilmesi ile postür ile fiziksel aktivite ve fiziksel aktivite ile ağrı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: 40 kadın 27 erkek toplam 67 katılımcının boy, kilo, BKİ, metabolik yaşları ölçüldükten sonra ''Mc Gill Melzack Ağrı Anketi'' uygulanmıştır. Ankete göre ağrısı olan katılımcıların postürleri ''Posture Screen Mobile'' uygulaması ile başın anterior ve posterior tilti, baş ve boyun eklem hareket açıklığı (CROM), omuzların yuvarlaklaşması ile sağ ve sol omuz arasında yükseklik farkı, pelvisin anterior ve posterior tilti ayrıca kraniovertebral açı, skapular diskinezi ve omurgada kifoz ve skolyoz değerlendirilmiştir. Fiziksel aktiviteleri ''Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'' nin uzun formu ile değerlendirilmiştir. Skapular diskinezi için ise LSST, SRT ve SAT kullanılmıştır. BULGULAR: Postür parametreleri ile cinsiyetler arasında sadece kraniovertebral açı bakımından farklılık bulundu (p=0,020). Cinsiyetler arasında fiziksel aktivite (p=0,06) ve ağrı (p=0,469) bakımından anlamlı bir farklılık bulunmadı. CVA ve başın eklem hareket açıklığı arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Fiziksel aktivite ile postür parametreleri arasında sadece başın sola lateral fleksiyonu açısından anlamlı fark bulundu (p=0,010). Fiziksel aktivite ile BKİ arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,982). Postür ile ağrı ve bilgisayarda çalışma süresi arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Ancak bilgisayarda çalışma süresi ile ağrı arasında anlamlı fark bulundu (p=0,035).
Özet (Çeviri)
KILIÇ A.G., Posture Assessment Of The Başkent University Faculty Members Between The Ages Of 25-35 According To Their Physical Activity, Başkent University, Health Sciences Institute, Anatomy Master Program, 2021 INTRODUCTION: Good posture is the vertical positioning of the center of gravity of each body segment. Any deviation in the centers of gravity can cause postural changes. Physical activity is the body movements that occur by contraction of skeletal muscles and consume energy. Increasing sedentary living conditions, decreasing physical activity, and weight gain increase postural disorders. The aim of this study was to evaluate the postural findings of the faculty members between the ages of 25-35, who have pain in the head, neck, back and lumbar regions, and to evaluate the relationship between posture and physical activity, and between physical activity and pain. MATERIAL AND METHODS: The 'Mc Gill Melzack Pain Questionnaire' was applied after measuring the height, weight, BMI and metabolic ages of a total of 67 participants, 40 women and 27 men. According to the questionnaire, the postures of the participants with pain were determined by the ''Posture Screen Mobile'' application, anterior and posterior tilt of the head, head and neck joint range of motion (CROM), rounding of the shoulders and height difference between the right and left shoulders, anterior and posterior tilt of the pelvis, and craniovertebral angle, scapular dyskinesia, and spinal kyphosis and scoliosis have also been evaluated. Physical activities were evaluated with the long form of the 'International Physical Activity Questionnaire'. LSST, SRT and SAT were used for scapular dyskinesia. RESULTS: Only craniovertebral angle differed between the posture parameters and the genders (p=0.020). There was no significant difference between the genders in terms of physical activity (p=0.06) and pain (p=0.469). There was no significant difference between CVA and range of motion of the head (p>0.05). A significant difference was found between physical activity and posture parameters only in terms of left lateral flexion of the head (p=0.010). There was no significant difference between physical activity and BMI (p=0.982). There was no significant difference between posture, pain, and duration of working at the computer (p>0.05). However, a significant difference was found between the duration of working at the computer and the pain (p=0.035).