Investigation of Nigella sativa, Diospyros lotus and Mespilus germanica extracts' phenolic compounds, antioxidant properties and apoptotic effects in some cancer cell lines
Nigella sativa, Diospyros lotus ve Mespilus germanica ekstrelerinin fenolik bileşenleri, antioksidan özellikleri ve bazı kanser hücre hatlarındaki apoptotik etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 684024
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, Nigella sativa tohumu, Mespilus germanica yaprağı ve meyvesi ile Diospyros lotus tohumu ve meyvesinden fenolik bileşenleri ekstrakte etme ve profilini çıkarma, ekstraktların antioksidanlarını ve sitotoksik potansiyellerini değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamıştır. Flavonoid (flavon, flavanon, flavonol ve flavan-3-oller) ve fenolik asit (FPA, BHPA, AHPA, BPBH-1, BPAH-2, BPAH-1 ve BPBH-2) ekstraktları, farklı çözücü sistemleri ile ekstraksiyon sonrasında elde edilmiştir. Liyofilize ekstreler HPLC analizi, antioksidanlar ve sitotoksik aktivite tayinleri için hazırlandı. Toplam fenolik/flavonoid/tanen içerikleri (TPC, TFC, TTC) de belirlendi. Flavonoidler: hesperidin, kersitrin, epikateşin, epigallokateşin ve epigallokateşin gallat ve fenolik asitler: benzoik, 4-hidroksibenzoik, gallik, protokateşik, rosmarinik, şiringik, vanilik, klorojenik, kafeik, ferulik, sinapik, o-kumarik, p-kumarik ve t-sinnamik asitler HPLC ile belirlendi. M. germanica yaprağı ekstresi en yüksek TPC, TFC ve TTC'yi verdi. Antioksidan analizlerde, D. lotus meyve BPAH-1ekstresi, M. germanica yaprak BPBH-2 ile flavan-3-ol metanolik ekstreleri, sırasıyla en yüksek DPPH•, •OH, NO• sönümleme etkileri göstermişlerdir. N. sativa tohum flavon ekstresi en yüksek demir iyonu şelatlama etkisi göstermiştir. Ayrıca, D. lotus meyvesinin BPAH-1 ekstresi en yüksek ferrik iyon indirgeme gücü ve FRAP değerine sahip bulunmuştur. Ekstraktların çoğu, HeLa ve HepG2 hücre hatları üzerinde iyi sitotoksik etkiler göstermiştir (IC50 HeLa sitotoksisite belirlenmiştir. Farklı ekstraktlardan saptanan önemli antioksidan ve sitotoksik aktiviteler, belirlenen fenolik bileşiklerin etkilerinden kaynaklanabilir. Bu araştırma, Türkiye'den üç bitkinin antioksidan ve antikanser özellikleri açısından potansiyel bitki biyoçeşitliliğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to extract and profile phenolic compounds from Nigella sativa seed, Mespilus germanica leaf and fruit, Diospyros lotus seed and fruit, evaluate and compare the antioxidants and cytotoxic potential of the extracts. Flavonoids (flavone, flavanone, flavonol and flavan-3-ols) and phenolic acids (FPA, BHPA, AHPA, BPBH-1, BPAH-2, BPAH-1 and BPBH-2) extracts were obtained following extractions with different solvent systems. The lyophilized extracts were prepared for HPLC analysis, antioxidants and cytotoxic activity determinations. The total phenolic/flavonoid/tannin contents (TPC/TFC/TTC) were also determined. Flavonoids: hesperidin, quercitrin, epicatechin, epigallocatechin and epigallocatechin gallate; and phenolic acids: benzoic, 4-hydroxybenzoic, rosmarinic, protocatechuic, syringic, gallic, vanillic, chlorogenic, ferulic, o-coumaric, sinapic, caffeic, p-coumaric and t-cinnamic acids were determined by HPLC. M. germanica leaf extract gave the highest TPC, TFC and TTC. In antioxidants assays, BPAH-1 extract of D. lotus fruit, BPBH-2 extract of M. germanica leaf, flavan-3-ol methanolic of M. germanica leaf showed the highest DPPH•, •OH, NO• scavenging effects, respectively. The ferrous ion chelating effect of N. sativa seed flavone extract was the highest. Furthermore, the BPAH-1 extract of D. lotus fruit had the highest ferric ion reducing power and FRAP value. Most of the extracts showed good cytotoxic effects on HeLa and HepG2 cell lines (IC50 HeLa. Significant antioxidant and cytotoxic activities determined from the different extracts could be originated as effects of phenolic compounds identified. This research revealed the potential plant biodiversity in terms of antioxidant and anticancer properties of three plants from Turkey.