Sağlık okuryazarlığı ile ağız sağlığının ilişkisi
The relationship between oral health and health literacy
- Tez No: 684037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Sağlık okuryazarlığı; sağlık hizmetlerinin kullanımı ile gerekli sağlık bilgilerinin elde edilebilmesi, anlaşılabilmesi, değerlendirilerek karar verilebilmesi ve kullanılabilmesi konularına, toplumun ya da bireyin hâkim olması adına son derece önemlidir. Ağız hastalıkları dünya genelinde en pahalı dördüncü hastalık olarak konumlanmakta olup diş çürüklerinin çoğu yetişkini etkilemekte olması açısından ağız sağlığı önem arz etmektedir. Bu çalışmada, ağız sağlığı ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ne başvuran 18-65 yaş arası kişilere gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmıştır. Veri toplama aracımız üç bölümden oluşmuş olup, ilk bölümde katılımcıların sosyodemografik kültürel özellikleri, ağız bakımı uygulamaları sorgulanmış, ikinci bölümde diş hekimi araştırmacımız tarafından diş muayeneleri yapılarak kaydedilmiş, üçüncü bölümde katılımcılara, sağlık okuryazarlığı düzeylerini tespit etmek için“Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (ASOY-TR)”uygulanmıştır. Analizlerde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows (IBM Corp., Armonk, USA) 22.0 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Health literacy is extremely important in terms of theuse of health services and the ability of the society or the individuals to obtain, understand, evaluate and practice the required health information. Oral diseases are placed in the fourth most expensive diseases worldwide, and oral health is very important since dental caries affect most adults. This study aimed to eveluate the relationship between oral health and health literacy. Materials and Method:T his study was applied to people between the ages of 18-65 who applied to Diyarbakır Oral and Dental Health Hospital voluntarily. Our data collection tool consisted of three parts, in the first part, the sociodemographic cultural characteristics and oral care practices of the participants were questioned, in the second part, dental examinations were performed and recorded by our dentist researcher and in the third part“European Health Literacy Scale (HLS-EU-BR)”was applied to the participants for determining the health literature levels.