ABD-Rusya güç mücadelesi'nin Baltık Denizi ve Doğu Akdeniz'de enerji üzerinden karşılaştırılması
Comparison of the USA-Russia power struggle over energy in the Baltic Sea and the Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 684038
  2. Yazar: ONUR MERT SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENCER İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Soğuk Savaş sonrası oluşan yeni Dünya düzeninde, Dünya haritasında üstünlük kuran ABD'nin, tek kutup olarak lider sürdürdüğü uluslararası sahnede Rusya ile yaşadığı güç mücadelesi hegemonya ve enerji bağlamında tarih boyunca önemli bir coğrafi konumda bulunan Baltık Deniz'i ve Doğu Akdeniz iki deniz hattı üzerinden ele alınmaktadır. Geçmişten günümüze enerji kaynaklarına ulaşmak ve sahip olmak her zaman kritik bir öneme sahip olmuştur. Gelişen teknoloji ve küreselleşen Dünya ile yeni enerji sahaları keşfedilmiş ve enerji ihtiyacı artan dünya nüfusu ile artmıştır. Soğuk Savaş süreci sonrası geçiş dönemini atlatan Rusya Federasyonu sahip olduğu enerji kaynakları ve kurduğu ilişkiler ile Dünya sahnesine tekrar büyük bir güç olarak kendine yer bulmuştur. Bölgesel olarak gücünü pekiştiren Rusya bu süreç sonrasında ise Dünya düzeninin hegemonik gücü Amerika Birleşik Devletleri ile mücadeleye girmiştir. Bu mücadele güç kavramı ve enerjinin önemi bakımından analiz edilmiştir. Tarihsel süreçte geçirilen aşamalar Realizm ilkesi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Realizme göre sistemde temel aktör devletlerdir ve gücünü fazla artıran veya tehdit oluşturan devletlere karşı güç dengesi siyaseti ABD-Rusya çatışması çerçevesinde incelenmiş ve bu güç mücadelesi Dünya sahnesindeki diğer devletlerin bu güç çatışmasında aldığı pozisyonlar ve politikalar ile analiz edilmiştir. Dünya sahnesinde yükselen Çin Halk Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği lokomotifi Almanya bu mücadelede önemli bir konumdadır. Jeopolitik olarak güç mücadelesine sahne olan bu coğrafyada enerjinin ulusların izlediği politikada önemi vurgulanmış ve uluslararası ilişkiler teorileri ile politikalar hegemonya mücadelesi bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, in the new World order formed after the Cold War, the power struggle of the USA, which has gained dominance on the world map, with Russia on the international stage, where it maintains as the leader as a single pole, is the Baltic Sea and the Eastern Mediterranean, which have been in an important geographical position throughout history in terms of hegemony and energy It is handled over two sea lines. From past to present, reaching and owning energy resources has always been of critical importance. With the developing technology and the globalizing world, new energy fields have been discovered and the need for energy has increased with the increasing world population. The Russian Federation, which has survived the transition period after the Cold War process, has once again found its place on the world stage as a great power with its energy resources and relations it has established. Russia, which strengthened its power regionally, entered into a struggle with the United States of America, the hegemonic power of the world order after this process. This struggle has been analyzed in terms of the concept of power and the importance of energy. The stages passed in the historical process have been evaluated within the framework of the principle of Realism. According to realism, the main actor in the system is the states, and the balance of power policy against the states that increase their power too much or pose a threat has been examined within the framework of the US-Russia conflict, and this power struggle has been analyzed with the positions and policies of other states on the world stage in this power conflict. Rising on the world stage, the People's Republic of China and Germany, the locomotive of the European Union, have an important position in this struggle. In this geography, which is the scene of a geopolitical power struggle, the importance of energy in the politics of the nations has been emphasized and international relations theories and policies have been evaluated in the context of the struggle for hegemony.