3-6 yaş arası çocukları olan annelerin sağlık okuryazarlığı ile erken çocukluk çağı ağız sağlığı etki ölçeği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy and early childhood oral health impact scale of mothers with children aged 3-6
  1. Tez No: 735245
  2. Yazar: ECEM KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı 3- 6 yaş arası çocukları olan annelerin sağlık okuryazarlığı ile Erken Çocukluk Çağı Etki Ölçeği arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Polikliniklerine 3 aylık zaman diliminde başvuran 3-6 yaş arası çocuğu olan 218 anneye tarafımızca literatür araştırması yapılarak oluşturulan Veri toplama formunun ardından Erken Çocukluk Çağı Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (ECOHIS) ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY32) yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin ortalama yaşının 33,08 (SD:5,80); eğitim düzeyinin %7,3 (n=16) okuma yazma bilmediği %49,2 (n=107) lise ve üstü olduğu görülmüştür. Bireylerin SOY düzeyleri ise; %22,9'si yetersiz SOY, %68,8'i sınırlı SOY, %6'sı yeterli SOY ve %2,3'ü mükemmel SOY olarak gözlenmiştir. Çalışmamızda eğitim durumu ve gelir düzeyi arttıkça SOY düzeyleri ve çocukların ağız sağlığına bağlı yaşam kalitelerinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of sour study was to investigate the relationship between the health literacy and The Early Childhood Oral Health İmpact Scale of mothers with children aged 3 to 6. Materials and Methods: Our study was 218 mothers with children between the aged 3 to 6 who applied to the Health Sciences University Şişli Hamidiye Health Application and Research Center Family Medicine Polyclinics in a 3 month period. Data Collection Form, which were created literature research, The Early Childhood Oral Health İmpact Scale (ECOHİS) and Heath Literacy Scale of Turkey (TSOY-32) were used by face-to-face interview methods. SPSS 25.0 package program was used for statistical methods. Results: The average age of mothers participating in the study was 33,08 (SD:5,80). It was observed that 7,3% (n=16) of the education level was illiterate and 49,2% (n=107) was at the high school and above level. The HL levels of individuals were observed as 22,9% insufficient HL, 68,8% limited HL, 6% sufficient HL 2,3% perfect HL. In our study, it was found that as the educational status and income level of the participants increased, the levels of HL and children's oral health qualty of life increased.