Hemşirelerin bilişim yetkinlik düzeylerinin incelenmesi: Ankara ili örneği
Investigation of nurses' informatics competence levels: Ankara province case
- Tez No: 684050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Ankara İlinde görev yapan 322 hemşire ile gerçekleştirilen çalışma, hemşirelerin bilişim yetkinlik düzeylerinin incelenmesi ve farklılığa neden olan sosyo-demografik özelliklerin ortaya konulmasını amaçlamıştır. Araştırmada %80,7'si kadın ve %76,7'si 39 yaş altında örneklem yapısıyla hemşirelerin bilişim yetkinlik düzeyleri incelenmiştir. Elde edilen bu sonuç hemşirelerin bilişim yetkinlik düzeylerinin ortalamanın üstünde yeterli sayılabilecek düzeyde olduğu değerlendirmesini yapmaya olanaklı kılmaktadır. Araştırmada demografik özelliklerle bilişim yetkinlik düzeyleri farklılığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda 18-29 yaş, 30-39 yaş ve 40-49 yaş aralığındaki katılımcıların genel bilişim yetkinlik düzeyleri ile bilişim okuryazarlığı ve bilişim yönetimi alt boyutlarının 50 yaş ve üzerindeki katılımcılara göre daha yüksek düzeyde olduğu, lisansüstü mezunu olan katılımcıların bilgisayar okuryazarlığı düzeylerinin diğer tüm katılımcılara göre daha yüksek düzeyde olduğu, lisansüstü mezunu olan katılımcıların bilişim okuryazarlığı düzeylerinin lisans mezunu olan katılımcılara göre daha yüksek düzeyde olduğu, lisansüstü mezunu olan katılımcıların genel olarak bilişim yetkinlik düzeylerinin lisans ve lise mezunu olan katılımcılara göre daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca evli katılımcıların bilişim okuryazarlığı düzeyleri ile genel bilişim yetkinlik düzeylerinin bekar katılımcılara göre daha yüksek düzeyde olduğu ve Ipad, tablet, akıllı telefon vb. teknolojik aletleri kullanan hemşirelerin kullanmayanlara göre bilişim yetkinlik düzeylerinin daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bilişim yetkinlik düzeyleri ile bilgisayar okuryazarlığı, bilişim okuryazarlığı ve bilişim yönetimi arasındaki ilişki analizleri neticesinde ise bilgisayar okuryazarlığı (r: 0,850), bilişim yetkinliği (r:0,807) ve bilişim yönetimi (r:0,930) ile bilişim yetkinlikleri arasında çok yüksek düzeyli ve pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre üç bilişim yetkinliği boyutu ve genel bilişim yetkinlik düzeylerinin, bilgisayar okuryazarlığı 3,03±0,92, bilişim okuryazarlığı 3,04±0,94 ve bilişim yönetimi 3,13±1,0 düzeyinde olduğu genel bilişim yetkinliği düzeylerinin 3,06±0,9 düzeyinde olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was carried out with 322 nurses working in Ankara, was to examine the informatics competency levels of nurses and to reveal the socio-demographic characteristics that caused the difference. In the study, the informatics competency levels of nurses were examined with a sample structure of 80.7% women and 76.7% under the age of 39. This result makes it possible to evaluate that the informatics competency levels of the nurses are above the average, which can be considered sufficient. In the study, the difference between demographic characteristics and informatics competency levels was examined. As a result of the research, the general informatics competency levels and the information literacy and information management sub-dimensions of the participants aged 18-29, 30-39 and 40-49 years old were higher than the participants aged 50 and over, and the computer literacy levels of the participants with a graduate degree were higher than all other participants. It has been determined that the level of informatics literacy of the participants with a graduate degree is higher than the participants with a graduate degree, and the level of informatics proficiency of the participants with a graduate degree is generally higher than the participants with a bachelor's and high school degree. In addition, it was found that the informatics literacy levels and general informatics competence levels of the married participants were higher than the single participants, and that Ipad, tablet, smart phone, etc. It has been determined that the level of informatics competence of nurses who use technological devices is higher than those who do not. As a result of the analysis of the relationship between information competence levels and computer literacy, information literacy and information management, there is a very high and positive correlation between computer literacy (r: 0.850), information competence (r: 0.807) and information management (r: 0.930) and information competencies. relationship has been found. According to the data obtained, three informatics competency dimensions and general informatics competency levels were found to be 3,03±0.92 for computer literacy, 3.04±0.94 for informatics literacy and 3.13±1.0 for informatics management. It is seen that it is at the level of .06±0.9.