Kant etiğinde evrensel ahlak yasasının imkânı
The possibility of universal moral law in Kantian ethics
  1. Tez No: 684080
  2. Yazar: TUĞBA BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MÜNİR DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada düşünceleri ile etik alanında önemli bir etkiye sahip olan Immanuel Kant'ın görüşünden hareketle evrensel ahlak yasasının imkânı araştırılacaktır. Ahlak yasasının evrenselliği etik tarihi boyunca ele alınmış, konuya ilişkin farklı görüşler öne sürülmüştür. Bu görüşleri evrensel ahlak yasasının imkanını kabul edenler ve reddedenler olmak üzere iki başlık altında toplamak mümkündür. Evrensel ahlakın imkanını kabul edenler için ortak nokta insanın akıl sahibi bir varlık olması iken bu imkânı reddedenler için ortak nokta insanın duyusal yanıdır. Kant'a göre insanın duyusal yanını temele alan teoriler onun değerini tam anlamıyla ortaya koyamamışlardır ve ahlak alanında bir karmaşaya neden olmuşlardır. Kant için insanın ahlaki kişiliğini belirleyen en önemli unsur akıldır. Akıl sahibi olarak insanın değerini de ahlak yasası ortaya koymaktadır. Bu ahlak yasası akıl sahibi tüm insanlar için istenebilir nitelikte olmalıdır. Ancak bu sayede göreceliğin sebep olduğu değer karmaşasından kaçınılabilir ve evrensel etik değerlere ulaşılabilir. Evrensel ahlak yasasının imkanının kabulü ile de günümüzdeki ahlak sorunlarına karşı etik bilinç geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility of universal moral law will be investigated based on the view of Immanuel Kant, who has an important influence in the field of ethics with his thoughts. The universality of the moral law has been discussed throughout the history of ethics and different views have been put forward on the subject. It is possible to collect these views under two headings as those who accept the possibility of the universal moral law and those who reject it. While the common point for those who accept the possibility of universal morality is that man is a rational being, the common point for those who reject this possibility is the sensory side of man. According to Kant, theories based on the sensory side of man could not fully reveal his value and caused a confusion in the field of morality. He states that the most important element that determines the moral personality of man is mind. The moral law reveals the value of man as a rational person. This moral law must be desirable to all rational people. Only in this way, the value confusion caused by relativity can be avoided and universal ethical values can be reached. With the acceptance of the possibility of universal moral law, ethical awareness can be developed against today's moral problems.