Uluslararası genel ortaöğretim sertifika programına (IGCSE) ait matematik sınavı başarı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
The investigation of mathematics exam success levels of the international general certificate of secondary education (IGCSE) programme according to some variables
  1. Tez No: 684085
  2. Yazar: TUĞBA ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada 11. Sınıf öğrencilerinin IGCSE programı Matematik sınavı başarı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Uşak ili merkezinde bulunan tüm devlet liselerindeki 11. Sınıfta öğrenim görmekte olan 963 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada mevcut durum olduğu gibi ortaya konulmak istendiği için nicel araştırma modellerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri IGCSE programı 2016 yılı Haziran ayı Matematik dersi 1. Oturum sınavı ile elde edilmiştir. Sınav 20 sorudan oluşmakta olup Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,922 olarak hesaplanmıştır. Öğrencilerin matematik sınavı başarı puanlarının cinsiyet ve Destekleme ve Yetiştirme kursuna katılım durumu değişkenlerine anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği bağımsız grup t-testi; okul türü, alan tercihleri, anne ve baba eğitim durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği ise ANOVA testi kullanılarak belirlenmiştir. Anlamlı bulunan farklılıklarda kaynağın ne olduğunun belirlenmesinde ise Bonferroni testinden faydalanılmıştır. Bu süreçte SPSS-26.0 programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Analizler sonucunda 11. Sınıf öğrencilerinin matematik sınavı başarı puanlarının cinsiyete göre farklılık göstermediği; kurs katılım gösteren öğrencilerin matematik sınavı başarı puanlarının ise anlamlı farlılık göstererek daha yüksek olduğu görülmüştür. Okul türü, alan tercihleri, anne ve baba eğitim durumları ile matematik sınavı başarı puanları arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Literatür incelendiğinde ise lise düzeyinde IGCSE sınavı kullanılarak yapılmış bir araştırma ile karşılaşılmamış olması bu araştırmanın sonuçlarının önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the 11th grade students' IGCSE program Mathematics exam success levels according to some variables. The study was conducted with 963 11th grade students in all public high schools located in the city center of Uşak. In the study, scanning design, one of the quantitative research models, was used because the current situation was wanted to be revealed as it is. The data of the research were obtained with the IGCSE program, the June 2016 Mathematics course 1st Session exam. The exam consists of 20 questions and the Cronbach Alpha reliability coefficient was calculated as 0.922. Independent group t-test; whether students' mathematics exam success scores show a significant difference to the variables of gender and participation in the Support and Training course; ANOVA test was used to determine whether there was a significant difference according to school type, field preferences, and mother and father educational status. Bonferroni test was used to determine the source of significant differences. In this process, analysis was made using SPSS 26.0 program. As a result of the analysis, it was found that the mathematics exam success scores of 11th grade students did not differ according to gender; It was seen that the mathematics exam success scores of the students who participated in the course were significantly higher with a significant difference. Significant differences were observed between school type, field preferences, mother and father education status, and mathematics exam success scores. When the literature is examined, the fact that there is no research conducted at high school level using the IGCSE exam increases the importance of the results of this research.