Bozuk düzen saz/bağlama icrasında akor yürüyüşleri ve modal diziler üzerine icra yöntemleri
The methods for performing of chord progressions and modal scales in 'bozuk duzen' tuning saz/baglama performance
  1. Tez No: 684084
  2. Yazar: OĞUZHAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, bozuk düzene akort edilmiş saz/bağlama ile majör dizi modları ve akor yürüyüşleri üzerine icra yöntemleri sunulmuştur. Çalışmanın amacı, modal dizi ve akorların saz klavyesi üzerinde birbirleri ile olan konumsal ilişkileri belirlenerek modal haritalar vasıtası ile on iki tonda icra olanaklarını tespit etmeye yönelik katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda konu ile ilgili teorik bilgiler, çalışmanın sınırlılıkları çerçevesinde temel olarak verilmiş olup özellikleri tanımlanan model saz ile ilişkilendirilerek aktarılacak olan icra yöntemlerine yönelik bir zemin oluşturulmuştur. Sazın bünyesinde barındırdığı bozuk düzen akort sistemi özelindeki çokseslilik unsurlarını ortaya çıkarma ve daha sonrasında yapılacak olan benzer çalışmalara farklı bir bakış açısı ile kaynak teşkil etme gayreti içerisinde geliştirilen icra yöntemleri, çalışma içerisinde ayrı bir bölümde yer alan özgün etütler ile desteklenmiştir. Son olarak çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar ve icra yöntemlerine dair öneriler çalışmanın sonunda paylaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, performing methods on major scale modes and chord progressions with saz/baglama tuned to“bozuk duzen”is presented. The aim of this study is to determine the positional relations of modal scales and chords with each other on the instrument keyboard and to contribute to determining the possibilities of performing in twelve tones through modal maps. For this purpose, theoretical information on the subject has been given as a basis within the framework of the limitations of the study, and a basis has been created for the performance methods to be transferred by associating the model with the defined saz. The performance methods, which were developed in an effort to reveal the polyphonic elements of the“bozuk duzen”tuning system of the instrument and to constitute a source for similar studies to be done later, with a different perspective, were supported by the original etudes in a separate section in this study. Finally, the results obtained within the scope of this study and suggestions about the execution methods were shared at the end of this study.