Fatique behavior of preostressed aluminum specimens with and without notches
Çentikli ve çentiksiz öngerilmeli alüminyum numunelerin yorulma davranışı
- Tez No: 68409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ORÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz ÇENTİKLİ VE ÇENTİKSİZ ÖNGERİLMELİ ALÜMİNYUM NUMUNELERİN YORULMA DAVRANİŞİ Nemati M. Reza Yüksek Lisans, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Danışmanı: Doç. Dr. Yusuf Orçan Ocak, 1997, 72 Sayfa Bu çalışmada öngerilmeli çentikli ve düzgün alüminyum alaşımı numuneler (%0.364 Si, %0.117 Mn, %0.0044 Ni, % 0.0141 Sn, %0.414 Fe, % 0.372 Mg, %0.0117 Cr, %0.0138 Ti, %1.47 Cu, %0.160 Zn, %0.0130 Pb, %0.0137 Sb, geriye kalan Al) deneysel olarak incelenmiştir.“ pazar alüminyumu”olarak adlandırılan bu alaşım Türkiye'de yaygın olarak kullanılması dolaysıyla seçilmiştir. Yapılan deneylerde, basınç öngerilmesi olan çentikli numunelerin yorulma dayanımı çentiksiz numunelerinkine yakın olabilecek kadar geliştrildiği görülmüştür. Basınçartık gerilmeleri eksenel çekme yüküyle oluşturulmuştur. Çentiksiz numunelerin ise öngerilme durumunda yunulma dayanımının azaldığı görülmüştür. Artık gerilme elde etmenin değişik yöntemleri ve etkileri tartışılmıştır. Deneysel sonuçların teorik ifadelerle uyumlu olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: yorulma, artık gerilme, çentik etkisi, alüminyum, eksenel öngerilme. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FATIGUE BEHAVIOR OF PRE-STRESSED ALUMINUM SPECIMENS WITH AND WITHOUT NOTCHES Nemati M. Reza M.S., Department of Engineering Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. YUSUF ORÇAN January, 1997, 72 pages In this study the fatigue behavior of pre-stressed notched and smooth members of aluminum alloy ( with chemical analysis of 0.364% Si, 0.1 17% Mn, 0.0044% Ni, 0.0141% Sn, 0.414% Fe, 0.372% Mg, 0.0117% Cr, 0.0138% Ti, 1.47% Cu, 0.160% Zn, 0.0130% Pb, 0.0137% Sb, the rest Al) are investigated experimentally. The aluminum which can be named as“market aluminum”is selected due to its extensive use in Turkey. In the investigation the fatigue strength of the notched specimens was improved by as much as that of smooth ones with the introduction of compressive self-stresses. Compressive self-stresses were produced by an axial tensile preload. It has been also shown that the fatigue strength of smooth specimens were decreased slightly with the introduction of the same amount of preloading. Different methods of introducing residual stresses and their effects were also discussed. The experimental observations are in good agreement with the theoretical expressions that are presented. KEY WORDS: fatigue, residual stress, notch effect, aluminum, axial preloading.