Minimal olmayan devirli ve değişmeli kodların karşılaştırması
Comparison of non-minimal cyclic and abelian codes
- Tez No: 684097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK TUVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, p^n uzunluklu devirli grup kodları ile devirli olmayan değişmeli grup kodlarının verimliliğinin kıyaslanması üzerinde durulmuştur. [1]'de p > 3 olduğunda p^2 uzunluğuna sahip devirli olmayan değişmeli grup kodlarının devirli grup kodlarından daha verimli olduğu gözlemlenmiştir. Biz de bu karşılaştırmayı n, 2'den büyük bir tamsayı olmak üzere p^n uzunluğuna sahip kodlar için yaptık. Sonuç olarak, minimal olmayan bazı değişmeli grup kodlarının minimal olmayan bütün devirli grup kodlarına göre daha verimli olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the convenience of cyclic and non-cyclic abelian group codes of length p^n has been studied. In [1], it has been observed that non-cyclic abelian group codes of length p^2 are more convenient than cyclic group codes of the same length, provided p > 3. We have studied some abelian group codes of length p^n where n is an integer greater than 2. In conclusion, we observe that there exist some non-minimal abelian group codes which are more convenient than all non-minimal cyclic group codes.