Türkiye'deki endüstriyel tasarım lisans eğitiminin sosyal inovasyon ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of industrial design undergraduate education in turkey and social innovation
  1. Tez No: 684100
  2. Yazar: SEYRAN GEYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM SELAMİ ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sosyal inovasyon, günümüzde politika raporlarında, uygulama alanlarında ve akademik çalışmalarda, hemen her yerde karşımıza çıkan bir kavramdır. Gittikçe artan ve derinleşen pandemi, iklim değişikliği, aşırı nüfus artışı gibi küresel, kompleks gerçek dünya problemleri etkili sosyal inovasyonlara olan gereksinimi arttırmıştır. Birçok yayında bu kavramın tasarımla ilişkisi açıkça ortaya konulmuştur. Aynı zamanda, tasarım literatüründe, sürdürülebilirlik ayağındaki“kamu yararına tasarım”,“sosyal tasarım”,“sistemik tasarım”,“dönüşüm tasarımı”,“sosyal inovasyon için tasarım”ve benzeri yaklaşımlarda da sosyal inovasyon karakterine atıfta bulunulur. Endüstriyel tasarımın en güncel tanımı ile akademik ve pratik çalışma alanlarındaki gelişmelerden yola çıkarak endüstriyel tasarım uygulamalarında sosyal inovasyonun öneminin arttığı ve yaygınlaştığı açıktır. Endüstriyel tasarımcının değişen rolleri Türkiye'deki araştırmacıların da gündemindedir ve sosyal inovasyon uygulamalarının önündeki engelleri ortadan kaldırmanın, tasarım eğitimini yeniden düşünmekten geçtiğine inanılmaktadır. Bu çerçevede, pazar ve teknoloji odaklı, son ürüne dayalı endüstriyel tasarım eğitiminden sosyal inovasyona da yer veren endüstriyel tasarım eğitimine geçişte, dünyada önemli işaretler mevcutken, Türkiye'deki mevcut durumu keşfetmek bu çalışmanın odağındadır. Çalışma kapsamında öncelikle, literatür incelemesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, Türkiye'deki endüstriyel tasarım bölümlerinden en eski tarihte kurulmuş, devlet üniversiteleri olan beş lisans programı, Eskişehir Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümleri (baş harfe göre sıralanmıştır), incelenmiştir. Bu ünivesitelerden 9 akademisyen ile görüşmeler yapılırken, ayrıca 59 öğrencinin katıldığı bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonunda, yeni modellere doğru geçişin mevcudiyeti, tasarım eğitiminde faaliyetlerin yeni yoğunlaşma yönelimini keşfetmeye çalışılmış ve sosyal inovasyonun tasarım eğitimiyle nasıl desteklenebileceğine yönelik öneriler sunulmuştur. Bu öneriler tezin sonuç bölümünde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social innovation is a concept that appears almost everywhere in policy reports, application areas and academic studies today. Increasing and deepening global, complex real-world problems such as pandemic, climate change and overpopulation have increased the need for effective social innovations. In many publications, the relationship between these concept and design has been clearly revealed. At the same time, in the design literature, the social innovation character is also referred to in the sustainability pillars such as“design for the public”,“social design”,“systemic design”,“transformation design”,“design for social innovation”and similar approaches. Based on the most recent definition of industrial design and developments in academic and practical fields of study, it is clear that the importance of social innovation in industrial design applications has increased and become widespread. The changing roles of the industrial designer are also on the agenda of researchers in Turkey, and it is believed that removing the barriers to social innovation practices requires rethinking design education. In this context, the focus of this study is to explore the current situation in Turkey, while there are important signs in the world in the transition from market and technology-oriented, end-product-based industrial design education to industrial design education that also includes social innovation. Within the scope of the study, first of all, a literature review was conducted. Then five of the longest established industrial design undergraduate programs in Turkey; Eskişehir Technical University, Istanbul Technical University, Marmara University, Mimar Sinan Fine Arts University and Middle East Technical University Industrial Design departments (listed by initials) was examined. While interviews were conducted with 9 academicians from these universities, a survey study was also conducted with the participation of 59 students from these universities. At the end of this study, the existence of the transition towards new models, the new focus of activities in design education were tried to be explored and suggestions were made on how social innovation could be supported by design education. These suggestions are shared in the conclusion part of the thesis.