Amino asit bağlı lipoik asit-çinko nanopartiküllerinin sentezi, karakterizasyonu ve timol tükseltgenmesi üzerine katalitik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis characterization and investigation of catalytic activities of amino acid coupled lipoic acid-zinc nanoparticles on thymol oxidation
- Tez No: 684106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AVAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, ZnS nanopartikül ve ZnS-CuS nanokompozitleri kapatma ajanı olan lipoik asit ve amino asit eşli lipoik asit ligantları varlığında sentezlenmiştir. Organik ligantların yapıları NMR, FT-IR ve HRMS analizleri ile karakterize edilirken, sentezlenen nanopartiküllerin yapıları Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM), FT-IR ve Partiküllerin Boyut Ölçümü (Zeta Sizer) ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen ZnS-CuS nanokompozitlerin yükseltgeme reaksiyonlarındaki katalitik aktiviteleri timol bileşiğinin timokinona yükseltgenmesi tepkimesi üzerinde incelenmiştir. Yükseltgenme tepkimelerinde t-bütil hidroperoksit (TBHP) oksijen kaynağı olarak kullanılmış ve sentezlenen nanokompozitlerin, timol yükseltgenme tepkimesi için oldukça etkin katalizörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ZnS nanoparticles and ZnS-CuS nanocomposites were synthesized in the presence of lipoic acid and amino acid coupled lipoic acid ligands, which are caping agents. While the structures of organic ligands were characterized by NMR, FT-IR and HRMS analysis, the structures of synthesized nanoparticles were characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM), FT-IR and Particle Size Measurement (Zeta Sizer). The catalytic activities of the synthesized ZnS-CuS nanocomposites in oxidation reactions were investigated on the oxidation reaction of thymol compound to thymoquinone. In the oxidation reactions, t-butyl hydroperoxide (TBHP) was used as an oxygen source and it was determined that the synthesized nanocomposites were very effective catalysts for the thymol oxidation reaction.