6831 sayılı Orman Kanunu'nun 2/B maddesiyle orman sınırı dışına çıkarılan yerlerin kimi ekolojik özelliklere göre irdelenmesi (Ordu-Ünye)
Investigation of some ecological properties of forest land cover converted to other land use areas with 2/B item of Forestry Law (Ordu-Ünye)
  1. Tez No: 127468
  2. Yazar: AYHAN USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye ormancılığının en önemli sorunlarından biri de ormansızlaşmadır. Orman örtüsü yok edilen araziler, orman niteliğini kaybettiği gerekçesiyle, ormancılık dışı amaçlarla kullanılmak üzere orman sınırı dışına çıkarılmaktadır. Bu çalışmada, 6831 sayılı orman kanununun 2/B maddesine dayanılarak orman sınırı dışına çıkarılan alanlar ekolojik yönden incelenmiştir. Ayrıca, 2/B maddesiyle orman sının dışına çıkarılan alanların bitişiğinde yer alan orman ve tarım alanlarına ilişkin baza ekolojik özellikler de belirlenmiştir. Bu amaçla, kadastro çalışmaları tamamlanmış Ordu İli Ünye İlçesi sınırlan içerisinde yer alan Yenikızılcakese, Yavi, Başköy, Dağköy, Çatak, Küçükgöl, Koruklu ve Göbünalcı köyleri araştırma alanı olarak seçilmiştir. Her bir köyde birbirine bitişik tanın, orman ve 2/B maddesine konu olan alanlardan 3 'er adet olmak üzere 8 köyden toplam 72 adet toprak çukuru alınmıştır. Her bir toprak örneği üzerinde 1 1 özellik belirlenmiştir. Elde edilen bu verilere dayanılarak tarım, orman ve 2/B maddesine konu olan alanların farklılık gösterip göstermediği istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Diğer taraftan, her bir köye ait 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalar sayısallaştırılarak sayısal arazi modelleri oluşturulmuştur. Bu sayısal arazi modelleri üzerinde eğim grupları dikkate alınarak araziler smıflandınlmıştır. Elde edilen verilere göre, mevcut arazi kullanım durumu, 2/B maddesine dayanılarak orman sının dışına çıkarılan alanların ekolojik arazi sımflamasına göre durumu ile bilimsel esaslar dikkate alındığında olması gereken arazi kullanma durumu ortaya konulmuştur. Sonuç olarak; Yavi ve Göbünalcı köylerinde yapılan 2/B uygulamalarının bilimsel esaslara uygun olduğu, diğer köylerde (Yenikızılcakese, Başköy, Dağköy, Çatak, Küçükgöl ve Koruklu) yapılan 2/B uygulamalarının ise bilimsel esaslarla uyumlu olmadığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Arazi Kullanımı, Orman Sının Dışına Çıkarma, Toprak Özellikleri, Eğim Gruplan VIII -asSSS8?
Özet (Çeviri)
Investigation of Some Ecological Properties of Forest Land Cover Converted to Other Land Use Areas with 2/B Item of Forestry Law Deforestation is one of the most important problem in Turkish Forestry. Lands whose vegetation cover was removed has been converted to other land uses due to loss of forest caharacteristics. In this study, lands which have been converted from forest statues by law 6831 article 2/B are examined according to ecological aspects. Some ecological characteristics of forest and agriculture land, adjacent to these lands are also explored. Villages which are located in Ordu province, Ünye district where cadastral works have finished are selected to conduct this study; Yenikızılcakese, Yavi, Başköy, Dağköy, Çatak, Küçükgöl, Koruklu and Göbünalcı. In each village total 72 soil profiles were taken from adjacent agricultural land, forest land and forest land converted by 2/B item of forestry law. 11 soil properties were determined for each soil sample. Based on these findings, it was studied if there are statistical differences among agricultural land, forest land and forest land converted by 2/B item of forestry law. Furthermore, we produced digital elevation models by the topographical maps of these villages at 1/25.000 scale. On these models lands were classified according to the slope groups. Based on these findings, we determined both existing land use pattern, the situations of forest land converted by 2/B item of forestry law according to the ecological land classification, and appropriate land use pattern according to the scientific principles. Finally, we concluded that 2/B applications were scientifically appropriate only in Yavi and Göbünalcı, in the other villages are not. Key Words : Land Use, Forest Land Conversion, Soil Properties, Slope Groups IX