Siyah çay üretiminin farklı aşamalarında ortaya çıkan atıkların değerlendirme olanaklarının arttırılması amaçlı özelliklerinin belirlenmesi
Determining the properties of tea waste generated at different stages of black tea production to enhance the assessment opportunities
- Tez No: 684120
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAMUZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, ÇAYKUR'a ait üretim yöntemleri farklı iki fabrikadan, üç sürgün döneminde, siyah çay üretim hattının 4 farklı aşamasında ortaya çıkan çay atıkları çalışma materyali olarak kullanılmıştır. Bu atık çayların fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek birbirinden farkları ortaya konmuştur. Böylece çay atıklarının farklı şekillerde değerlendirilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ilk olarak örnek alınan atık çaylar öğütülerek homojen hale getirilmiştir Bu örneklerin nem, su aktivitesi, yığın yoğunluğu ve kül miktarı gibi özellikleri belirlenip, atıklardan elde edilen ekstrakların polifenolik madde miktarı, toplam fenolik madde miktarı, kateşinler, kafein gibi kimyasal bileşenleri belirlenmiştir. Ayrıca atık çayların değerlendirilmesi açısından önemli olan selüloz, hemiselüloz, lignin ve çözünür madde analizleri de bu örneklerde yapılmıştır. Bunlara ek olarak 44 gün süren inkübasyon ile biyokimyasal metan potansiyeli analizi de gerçekleştirilerek bu alanda özgün bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tea wastes, occurred from 4 different stages of the black tea production line during three exile periods, from two factories of ÇAYKUR with different production methods were used as an example. The physical and chemical properties of the samples were determined and their differences from each other were revealed. Thus, it is aimed to contribute to the evaluation of tea wastes in different ways. Within the scope of the study, first of all, the tea wastes taken as samples were ground and homogenized. The properties of the samples such as moisture, water activity, bulk density and ash content were determined, and chemical composition elements such as polyphenolic substance amount, total phenolic substance amount, catechins, caffeine of the extracts obtained from the wastes were determined. In addition, cellulose, hemicellulose, lignin and soluble matter analyzes, which are important for the evaluation of tea waste, were also performed in these samples. In addition to these, biochemical methane potential analysis was carried out with an incubation that lasted for 44 days, and the first original study in this area was made. As a result of the findings and statistical analyzes, the production method, waste type, exile period and their interactions with each other are important on the bulk density of tea wastes; except for the production method, other parameters were found to be significantly effective on humidity, water activity, water extract, ash amounts.