Orman kadastrosu ve itiraz davaları
Actions of protest and forest cadastro
- Tez No: 82089
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
224 ÖZET Ormanlar, insan ve yaban hayatını her yönüyle derinden etkileyen, yaşayan, nefes alan ve aldıran canlı varlıklardır. Bu nedenle insanoğlu, binlerce yıl boyunca ormanları doğal bir barınak olarak kullanmış ve pek çok gereksinimini buradan karşılamıştır. Ancak, ormanların bitmez tükenmez bir kaynak gibi görülmesi ve bunun sonucunda zaman zaman yağmaya varan bilinçsiz kullanım orman sahalarının hızla yok olup gitmesine neden olmuştur. Ne var ki, son yüzyılda önce Avrupa ülkelerinde, sonra diğer çağdaş ülkelerde ve nihayet 1930'lu yılların başından itibaren Türkiye'de orman ve ormancılık konularında ciddi çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar, beraberinde bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu gerçek, yürütülen çalışmaların başarıya ulaşılabilmesi ve bu başarının devamlı kılınabilmesi için sahip olunan orman varlığının hukuksal ve teknik verileri de kapsayacak şekilde sağlıklı bir envanterinin çıkarılmasının şart olduğudur. Bu amaçla 1936 yılında yürürlüğe konulan 3116 sayılı Kanunla, devlet ormanlarının diğer arazi ve ormanlarla ortak sınırlarının arazi ve harita üzerinde belirlenmesi, başka bir ifadeyle devlet ormanlarının kadastrosunun yapılması öngörülmüştür. Ancak, bu dönemde yalnızca devlet ormanlarına yönelik bir kadastro çalışmasının yapılması, bu çalışmaları yapacak yeterli teknik olanak ve yetişmiş personelin bulunmaması, ayrıca kanunun bazı önemli maddelerinin gerektiği gibi işletilememesi yüzünden hedeflenen amaca ulaşmak mümkün olamamıştır. Bu nedenle 3116 sayılı Kanun'un aksayan yönlerini gidermek ve ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak üzere yeni bir kanun hazırlanmıştır. 3116 sayılı Kanunu yürürlükten kaldıran 6831 sayılı Orman Kanunu 1956 yılında kabul edilmiştir. Bu kanun çeşitli tarihlerde birçok defalar değiştirilerek günümüze kadar gelmiş, ancak bu dönemde de ülke ormanlarının kadostrodan geçirilmesi konusunda karşılaşılan güçlükler aşılamamıştır. Gerek 3116 sayılı Kanun, gerekse 6831 sayılı Kanun, orman sınırlama işlemlerine karşı yargı mercileri önünde itiraz hakkı tanımış ve bunu özel olarak düzenlemiştir. Doktrin ve yargı kararlarında benimsendiği şekliyle orman kadastrosuna itiraz davası olarak adlandırılan bu davalarda orman idaresi ile gerçek ve tüzel kişiler duruma göre davacı veya davalı tarafta yer alabilmektedir. İtiraz davasının açılması kanunda öngörülen hak düşürücü bir süre ile sınırlandırılmıştır. 3116 sayılı Kanun'da itiraz davalarının genel görevli mahkemelerde açılması kabul edilmişken, 6831 sayılı Kanun'un değişik 12. maddesi gereğince bu davalar kadastro225 mahkemelerinde, kadastro mahkemesi olmayan yerlerde ise kadastro davalarına bakmakla görevli mahkemelerce görülmeye başlanmıştır. Orman kadastrosuna itiraz davasında, çekişmeli yerin orman sahası olup olmadığının tespiti amaçlandığından uzmanlık gerektiren bu konuda bilirkişi incelemesi yaptırılması yasal bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilirkişi tarafından yapılacak bu inceleme, ormanın fiili durumu ile memleket haritaları, hava fotoğrafları ve amenajman planları esas alınarak sözkonusu belgelerin çekişmeli taşınmaza uygulanması suretiyle gerçekleştirilecektir. Ayrıca, keşif sırasında hazır bulundurulacak tanıklardan bilgi ve görgüleri sorulacak, bunun yanında dava konusu yere ve çevresine uygulanması mümkün tüm tapu kayıtları ile mülkiyet hakkını gösteren ve zilyetlik ifade eden diğer belgelerde değerlendirilecektir. Orman Kanunu'nda aksine bir düzenleme bulunmadıkça, yargılama safhasında Kadastro Kanunu'nda öngörülen ve kadastro mahkemelerinde geçerli olan özel usul hükümleri uygulanacaktır. Hakim, soruşturma safhasının tamamlanmasından sonra dosyayı incelemeye alacak ve karar oturumunda hükmünü açıklayacaktır. Eğer 3402 sayılı Kanun'un 4. maddesinde tanımlanan bir durum sözkonusu ise, bu takdirde sınırlama işlemleri, genel kadastro ekipleri tarafından yapılacağından, kadastro işlemlerinde izlenen usul, ilan, itiraz, dava açma süresi ve husumet yönlerinden 3402 sayılı Kanun'un ilgili hükümleri uygulanacaktır. Orman kadastrosuna ilişkin bir diğer dava türü orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine karşı açılan itiraz davalarıdır. Sınır dışına çıkarma işlemleri geniş anlamda orman kadastrosu içerisinde değerlendirilmektedir. Çünkü her iki işlemde aynı amaca hizmet etmektedir. Orman sınırları dışına çıkarma işlemlerine itiraz davalarında uyuşmazlık, dava konusu taşınmazın 6831 sayılı Kanun'un 2. maddesinin A ve B bentlerinde sayılan nitelikleri taşıyıp taşımadığı noktasında toplanmaktadır. Ancak orman sınırları dışına çıkarma işlemi, idarenin takdirinde olan bir işlemdir. Bu nedenle özel orman sahipleri, bu yönde işlem tesis etmek üzere yönetimi zorlayıcı biçimde dava açamazlar. Yalnızca idari yargıya başvurmak suretiyle dolaylı yoldan bir sonuç elde etmeleri mümkün olabilir. Özetle orman kadastrosu, baştan beri ısrarla belirttiğimiz üzere, tüm ormancılık çalışmaları için temel teşkil eden vazgeçilmez bir önkoşuldur. Bu koşul gerçekleştirilmeden ormancılık konusunda kalıcı bir başarının elde edilmesi de mümkün olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
226 SUMMARY Forests are living beings which affect human and wilde life deeply in every aspect, which live, which breathe and which cause to breathe. Therefore human beings have used forests a natural shelter for thousand of years and have met many of their requirements from forests. However, seeing forests as an abundant resource and as a result their misuse reaching looting from time to time have caused forest areas to be destroyed rapidly. But, serious studies on forest and forestry have been started in the last century, first in European countries, then in other contemporary countries and finally in Turkey as from the beginning of 1930. These studies have caused a reality to come out. This reality is that a correct inventory of the forest presence owned must be made up so as to include legal and technical data, in order for the studies conducted to be successful and for this success to be become permanent. For this purpose, by the code numbered 3116 which was put into effect in 1936, it was intended to determine the common boundries of the public forests with other lands and forests, on the territory and on the map, in other words, to make a cadastral survey of the public forests. However, the aimed objective could not be achieved during this period, because cadastral works have been done only for public forests, sufficient technical capability and qualified personnel have not been available and also, some important articles of the Code could not be operated properly. For this reason a new Code has been prepared to remove the deficiencies of the Code numbered 3116 and to meet the requirements arisen. The Code of Forests numbered 6831 which superseded the Code numbered 3116 was accepted in 1956. This227 Code has been in effect so far today by many amendments on different dates. However, those problems which have been encountered in making up a cadastral survey of the country's forests could not been overcome during this period too. Both the Code numbered 3116 and the Code numbered 6831 have stipulated a right to protest before judicial authorities against forests limitation procedures and have arranged it specifically. Forest administration and real and legal persons may be as a plaintiff or defendant, as may be required in these cases called as "action of protest against forest cadastre, as accepted in doctrine and judicial decisions. Bringing an action of protest is limited to a period which cancels the right as stipulated in the Code. While an action of protest used to be brought in general courts in accordance with the Code numbered 3116. now these actions are brought in cadastral courts and in those courts competent to try cadastral suits where cadastral courts are not available, in accordance with amended article 12 of the Code numbered 6831. Causing an expertise to be made is a legal must in this subject requiring a speciality, because it is aimed to determine whether the disputed place is a forest area or not in an action of protest against forest cadastre. This expertise will be carried out based on the actual state of the forest and maps, air photos and arrangement plans, by applying these instruments to the disputed real estate. Also, during survey, those witnesses to be made available will be interrogated and besides, all title deed records and other instruments showing proprietary right and stating ownership applicable to the subject matter location and its environment will be evaluated.228 Unless otherwise is stated in the Forest Code, those specific procedural provisions stipulated in the Cadastral Code and applicable in cadastral courts will apply in the phase of trial. The judge, after the completion of the investigation phase, will review the file and will explain his/her judgement in the hearing of decision. If a condition stated in article 4 of the Code numbered 3402 is available, then relevant articles of the Code numbered 3402 sahll apply in respect of procedures, notice, protest, period to bring a suit and opposition pursued in cadastral actions, because in this case, limitation procedures will be conducted by general cadastral teams. Another action type related with forest cadastre is the action of protest brought against these procedures for making go out of the boundries of forest. Procedures for making go out are evaluated within forest cadastre in a broad meaning. Because both procedures serve for the same purpose. Disputes in actions of protest against procedures for making go out of the boundry of forest are gathered at the point whether the case matter real estate has the properties stated in paragraphs A and B of article 2 of the Code numbered 6831. However, the procedure for making go out of the forest border is at the disposal of the administration. Therefore, private forest owners can not bring an action forcing the administration to establish such a procedure. However, it may be possible for them to apply to the administrative adjudication and to obtain a result indirectly. Shortly, forest cadastre, as we emphasize from the beginning so far, is an essential pre-condition forming a base for all forestry works. Obtaining a permanent success will not be possible in the subject of forestry unless this condition is realized.