The effect of the 6-week online exercise program on core stability and vertical jump performance in university students
Üniversite öğrencilerinde 6 haftalık online egzersiz programının kor stabilizasyon ve dikey sıçrama üzerine etkisi
- Tez No: 684125
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, uygulanan çevrimiçi egzersiz programının kor stabilizasyon ve dikey sıçrama üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya Fenerbahçe Üniversitesi'ne kayıtlı aktif olarak öğrenimini sürdüren, sağlıklı 51 gönüllü öğrenci (32K, 19E; 19,96±1,66) dahil edildi. Değerlendirmeler egzersiz programı öncesi ve altıncı hafta sonunda yapıldı. Kor stabiliteyi değerlendirmek içi Mcgill'in gövde kas dayanıklıkları testlerinden iki tanesi tercih edildi: Gövde ekstansör dayanıklılık testi (TEET), bilateral yan köprü dayanıklılık testleri (SBET) fleksör dayanıklılık için ise Prone Bridge Test (PBT) tercih edildi. Dikey sıçrama yükseklik performansını değerlendirmek için ise Dikey Sıçrama (VJ) testi testi kullanıldı. Kişilerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslarası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form (UFAA-KF) ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarını ölçmek için ise Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyan Ölçeği (FAKMÖ) kullanıldı. Katılımcılar randomize olarak Egzersiz Grubu (EG n=29), ve Kontrol Grubu (KG n=29) olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of the online exercise program on core stabilization and vertical jump. The study included 51 healthy volunteer students (32F, 19E; 19.96±1.66) registered at Fenerbahçe University and actively continuing their education. The sociodemographic characteristics of the participants were recorded with a questionnaire created by the researchers. Evaluations were made before the exercise program and at the end of the sixth week. Two of Mcgill's trunk muscle endurance tests were preferred to evaluate core stability: Trunk extensor endurance test (TEET), bilateral side bridge endurance tests (SBET), and Prone Bridge Test (PBT) was preferred for flexor endurance. Vertical Jump (VJ) test was used to evaluate vertical jump height performance. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was used to determine the physical activity levels of individuals, and the Physical Activity Participation Motivation Scale (MSPPA) was used to measure their motivation to participate in physical activity. Participants were randomly divided into two groups as Exercise Group (EG n=29), and Control Group (CG n=29).